Dolar/TL erken seçim kararıyla düştü, Euro 5’in altına gevşedi

usd.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan erken seçimin 24 Haziran’da yapılacağını söyledi.

MHP lideri Devlet Bahçeli ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Erdoğan “Sayın Bahçeli’nin dün ifade ettiği seçimlerin erkene alınmasıyla ilgili teklifini değerlendirdik. Bahçeli’nin çağrısını göz önünde bulundurarak enine boyuna müzakere ettik. Bu erken seçim teklifine olumlu yaklaşmak gerektiğine dair görüş birliğine vardık..Seçimlerin 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılmasına karar verdik. ” dedi

Açıklama sonrası Dolar/TL %1.5’ten fazla düşerek 4.09’dan 4.0340’a kadar geriledi. 10 yıllık tahvilin faizi 25 baz puan düşerken borsa %0.5’lik düşüşünü tersine çevirerek %2.6’nın üzerinde yükseldi.

Euro/TL erken seçim haberiyle 5.07’den 4.9987’ye, sepet kur da %1’in üzerinde düşüşle 4.51’e geriledi.

Ekonomist Haluk Bürümcekçi Bloomberg HT’ye erken seçim haberlerine piyasa tepkilerinin normal olduğunu söyledi. Bürümcekçi “Ekonomik olarak bakınca seçimlerin 2019’da olması ekonomiyi sürekli seçim atmosferinde tutacaktı, şimdi bunu Mart’a kadar hissedecerğiz yerel sçeim olayısıyla. En azından gelecek sene ilk çeyreğinden sonra ekonomi ön plana çıkabilir. Son dönemde gördüğümüz popülist uygulamalar hız kesebilir.” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum