“Dolar/TL yükselebilir”

dolarlarlarlar.jpg

TEB Yatırım BNP Paribas Stratejisti Işık Ökte Bloomberg HT’deki Akıllı Para programında Mine Uzunyol’un sorularını yanıtladı.

Piyasada geçen haftaki satış dalgasını değerlendiren Ökte satış dalgasının ABD’den önce Asya teknoloji hisselerinde başladığını belirtti.

Ökte “yaşanan düzeltme hareketi çok normal. Küresel büyüme hala bozulmadı, Fed dışında Merkez Bankaları destekleyici hareketlere devam ediyor. Çekirdek enflasyonlar yükseliyor..Anladığım kadarıyla insanlar bu son hareketin sertliğinden korktu. Hisse senetlerinde yaşanan panik değil, düzeltme.” dedi.

Borsa İstanbul

Ökte “Borsa İstanbul’da her satışın alışla karşılanacağı bir ortam öngörüyorum..Borsada kısa vadedeki pozitif ayrışmanın devam etmesi için özellikle bankacılık sektöründe net karlılık oranlarının iyi devam etmesi lazım. Onun için portföylerde en az yüzde 30-35 hisse senedi tutulabilir” dedi.

AMB

Avrupa’da ekonomik rakamların beklenenden iyi olduğunu kaydeden Ökte “küresel büyümenin ana merkez noktası Almanya ve Euro Bölgesi oldu. Bu ivmelenme devam ederse 4. çeyrekte Avrupa Merkez Bankası’ndan faiz artırımını konuşmaya başlayacağız.” yorumunu yaptı.

KRİPTO PARALAR

Ökte kripto paraları yatırım aracı olarak değil, trade aracı olarak gördüğünü belirterek “fakat block chain teknolojisi içinde yaşadığımız dünyayı ve finans sektörünü değiştirecek.. ” dedi.

Dolar/TL

Fed’in faiz artışları nedeniyle kurun yukarı hareket yapacağına inandığını belirten Ökte “kurun kısa vadede 3.8450’nin üzerine hareket yapabileceğini düşünüyorum.” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum