Dolar 3,57 seviyesine çıktı

fft99_mf5721930.jpeg

Dün piyasa kapanışına doğru 3,56 seviyesine yakın hareket eden dolar/TL, bu sabah 3,57 seviyesinden işlem görüyor.

Piyasalar ABD Merkez Bankası’nın bu akşam sona erecek olan iki günlük faiz toplantısı sonrasında açıklanacak karar metnini beklerken, Fed öncesi dolarda toparlanmaya paralel dolar/TL bu sabah 3.57 civarında hareket ediyor.

Dolar başlıca para birimleri karşısında bugün 13 ayın dip seviyesinden yönünü yukarı çevirirken, yatırımcılar para politikasının ne zaman sıkılaştırılacağı konusunda ipuçları için Fed’in para politikası karar metnini bekliyorlar.

Fed öncesi art arda rekorlar kıran ABD borsaları risk iştahının arttığına işaret ederken, ABD hazine tahvillerinin satışla karşılaşmasıyla faizler yükseldi ve doların cazibesi arttı.

Ahlatçı Yatırım’ın bu sabahki notunda “Dolar/TL’de 3.58 seviyesinin kalıcı olarak aşılması halinde 3.6025-3.6250 direnç bölgesi fiyatlamaların bir sonraki hareket alanı olarak ön plana çıkabilir. Oluşabilecek bir geri çekilmede ise 3.5625 desteği ilk etapta göz önünde bulundurulabilir” denildi.

Yurtiçinde bugün açıklanacak önemli bir veri bulunmazken saat 11.30’da İngiltere GSYH ile saat 17.00’de ABD yeni konut satışları açıklanacak.

Fed’den artırım beklenmiyor

Fed’in faiz oranlarını değiştirmesi beklenmezken, merkez bankasının eylül ayında bilanço daraltmaya başlayacağına dair ipuçları vermesinin beklendiğini, buna ek olarak Fed’in para politikasında ne derece sıkılaştırılması taraftarı olduğunu anlamak için enflasyon hakkında kullanacağı dile odaklanılacağını ifade ediyorlar.

ABD’deki zayıf enflasyon Fed’in bu yıl tekrar faizleri artırıp artırmayacağı konusunda belirsizliğe yol açtığı gibi doları da baskı altında tutuyor.

Yurtiçinde piyasaların ana gündemi ise yarınki sonuçlanacak olan Merkez Bankası toplantısı ile Almanya ile yaşanan diplomatik gerginlik.

Yarın saat 14.00’de açıklanacak olan TCMB kararında kısa vadeli faizlerde bir değişiklik yapılması beklenmiyor ancak PPK’nın enflasyon ve para politikasına ilişkin vurguları izlenecek.

Dün saat 17.12’de 3.5632 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah saat 09.14’de 3.5690 seviyesinde seyretti. Euro/TL ise aynı dakikada 4.1538 seviyesinden işlem gördü.

Tahvil bono piyasasında 10 yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz dün spot kapanışta ortalama yüzde 10.59, valörde son işlemde yüzde 10.62 seviyesindeydi.

Öte yandan iki yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz dün spot kapanışta ortalama yüzde 11.51, valörde son işlemde yüzde 11.51 seviyesindeydi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum