Damat Albayrak, AK Parti seçmenini bile ikna edemedi!

berat-albayraktan-ucretli-ogretmen-aciklamasi-ek-ders-ucretleri-odenecek-680x365_c.jpg

Türk Lirası’nın diğer para birimlerine karşı sert değer kaybına karşı Hazine ve Maliye Bakanı Damat Berat Albayrak, açıklamalarıyla vatandaşı yatıştıramadı. Yapılan son araştırmada döviz kurunun alım gücünü tamamen etkilediğini söyleyenlerin oranı %76,8’e ulaştı. AK Partili seçmenin ise %65,6’sı alım gücünün döviz kurundan tamamen etkilendiğini söyledi.

Aksoy Araştırma tarafından yapılan “Türkiye Monitörü Eylül 2020” raporu, Türkiye ekonomisi ve siyaseti başta olmak üzere birçok konuyu inceledi. Raporda dikkat çeken bulgulardan biri de döviz kurundaki değişimin alım gücüne etkisi oldu.

Katılımcıların %76,8’i döviz kurundaki değişimin alım gücünü etkilediğini (6-10 puan arası) belirtti. Türk Lirasındaki sert değer kaybına karşı olumlu açıklamalar yapmaya devam eden Damat Berat Albayrak’ın vatandaşın gerçekliğinden bir hayli uzak olduğu bir kez daha ortaya çıkmış oldu.

Araştırmanın en çarpıcı kısmı ise aynı sorudan elde edilen cevapların partilerle çapraz analiz edilmesiydi. Buna göre, AK Parti seçmeninin %65,6’sı döviz kurunun alım gücüne etkisinin yüksek olduğunu belirtti. MHP seçmeninde ise bu oran %76,5 olarak gerçekleşti. Bu bulgular ise Damat Albayrak’ın söylemlerinin yalnızca muhalif seçmende değil, aynı zamanda kendi seçmeninde de karşılığının olmadığını gösterdi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum