CHP’de Enis Berberoğlu toplantısı

chp-de-berberoglu-toplantisi-kilicdaroglu-bekleyecegiz-792584-5.jpg

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) üyeleri, kapalı grup toplantısında bir araya gelerek, mahkemenin Enis Berberoğlu kararını değerlendirdi.

Toplanıda milletvekillerine seslenen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kısa bir değerlendirme yaptı. “Biz haklıyız. Sabırlı ve sağduyulu davranacağız” ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu, “Bekleyeceğiz” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Enis Berberoğlu, durdurulan MİT tırları görüntülerini Cumhuriyet gazetesine verdiği iddiasıyla yargılandığı davada, “siyasi ve askeri casusluk maksadıyla devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgilerini açıklamak” suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezası aldı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 20 Eylül 2018’de Berberoğlu’nun hapis cezasını onadı, milletvekilliği sona erinceye kadar cezasının infazının durdurulmasına ve salıverilmesine karar verdi.

Yargıtay kararı üzerine tahliye edilen Enis Berberoğlu hakkındaki kesinleşmiş ceza, TBMM Genel Kurulu’nda 4 Haziran 2020’de okunmuş ve CHP’li Berberoğlu’nun milletvekilliği düşürülmüştü. Ertesi gün gözaltına alınan Berberoğlu, yeniden tutuklanarak cezaevine gönderilmiş, aynı gün koronavirüs tedbirleri kapsamında izinli olarak cezaevinden çıkarılmıştı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum