Borsada ağustos ayı sert geçecek

thumbs_b_c_114d092cfc1a37f7fe5ac33fee36609e.jpg

Borsa yatırımcısı, hazirandan sonra temmuzda alternatif yatırım araçlarına göre ciddi bir getiri sağlarken, ağustos ayına, ABD Merkez Bankası (Fed) ve ABD Başkanı Donald Trump’ın açıklamaları ile “sıcak” başladı.

Borsa İstanbul’da yaz mevsiminin ilk günlerinde başlayan yükseliş trendi, temmuz ayı sonuna kadar ara ara düzeltmeler görülse de devam ederek 2 ayda borsa yatırımcısına yaklaşık yüzde 13 kazandırdı.

Mayıs ayını 90.590 puandan tamamlayan BIST 100 endeksi, haziranda yüzde 6,5’lik kazançla 96.485 puana çıkmıştı. BIST 100 endeksi, temmuz ayında da rallisini sürdürerek 104.000 puanın üzerini test etti ve haziran kapanışına göre yüzde 5,80 artışla 102.082 puana yükseldi.

Temmuzda BIST 100 endeksinin yükselişine haziranda olduğu gibi yine banka hisselerinin öncülük ettiği görüldü. Banka hisseleri, temmuzda yatırımcısına ortalama yüzde 9 kazandırırken, sanayi hisselerinin getirisi yüzde 4 ile sınırlı kaldı.

“Borsa İstanbul, en iyi performans gösteren borsalardan biri oldu”

Turkish Yatırım Araştırma Bölüm Başkanı Baki Atılal’ın AA muhabirine verdiği röportajda global büyüme beklentilerindeki aşağı yönlü revizyonlara karşın temmuzda genel beklentinin, merkez bankalarının genişleyici para politikalarına geçmesi ve Trump’ın Çin’le olan ticaret anlaşmazlığına yönelik olumlu tutumu ile global risk alma iştahının artacağı şeklinde olduğunu bildirdi.

ECB’den gelen faiz indirim sinyali, yurt içinde seçim riskinin sona ermesi ve S-400 konusundaki pozitif gelişmelerin yanı sıra enflasyonda düşüş trendinin devam etmesine paralel TCMB’nin politika faizinde indirime gitmesinin Borsa İstanbul’da alımların güçlenmesini sağladığını kaydeden Atılal, “Borsa İstanbul, ortalama yüzde 5,8’lik getiri ile belli başlı borsalar içinde en iyi performansı gösteren borsalardan biri oldu.” dedi.

“Ağustos, Powell ve Trump’ın açıklamaları ile başladı”

Baki Atılal, ağustos ayına Fed’in, faiz indirimi ve 2 ay sonra tamamlanacak olan bilanço küçültme operasyonunu öne çektiğini duyurması ile başlandığını hatırlatarak, Powell’ın açıklamalarının “şahin” olarak değerlendirilmesi ile piyasalarda da kar realizasyonlarının etkili olduğunu vurguladı.

Trump’ın 300 milyar dolarlık Çin ürünü için yüzde 10’luk ek bir tarife uygulamaya başlayacaklarını açıklamasıyla risk iştahının azaldığına işaret eden Atılal, şunları kaydetti:

“Ayın kalanında, 21 Ağustos’taki Fed toplantı tutanaklarında 25 baz puanlık faiz indiriminin gerekçelerini net olarak görmeye çalışacağız ki ‘sonraki aylarda başka faiz indirimi olabilir mi, yoksa bu bir teknik ayarlama mı’ sorularının cevabı bütün piyasaların yönü üzerinde etkili olacak. TL varlıklar, Fed’in para politikasını sıkılaştırdığı dönemde gelişmekte olan ülkeler içinde en fazla negatif ayrışan grupta yer almıştı. Dolayısıyla Fed’in tekrar genişleyici politikalara geçmesiyle TL varlıkların bundan en fazla pozitif etkilenen grupta yer alması beklenebilir.”

Atılal, yurt içi piyasalar için ABD ile diplomatik ilişkiler ve Fırat’ın doğusuna yönelik olası bir askeri operasyonun gündemin odağında yer aldığına işaret ederek, Borsa İstanbul’da son dönemde hızlı yükselen bankacılık sektörü hisseleri başta olmak üzere ağustosta kar satışlarının güçlenme olasılığının arttığını vurguladı.

BIST 100 endeksinde 98.800-96.600 bandının, yeni pozisyon açmak için fırsat olduğunu belirten Atılal, “100.500 üzerinde ise 103,000-104,800 bandının direnç konumuna geldiğini düşünüyoruz.” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum