BIST’te yeni rekorlar bekleniyor

borsa-oynamak.jpg

Haftanın son işlem gününde yükselişini sürdüren BIST-100 Endeksi küresel piyasalarda artan risk iştahı ve ABD’de açıklanan verilerin piyasa beklentisinin altında gelmesi sonrası TL’nin değer kazanmasının da pozitif etkisiyle 105 bin seviyelerini aşarak yeni tarihi rekor seviyelerine ulaştı.

Endeks haftayı %0.9 artışla 105.176 seviyesinden tamamladı. Yurtdışı borsalar ise haftanın son işlem gününde yataya yakın karışık bir seyir izledi. Bugün içeride Nisan ayı işsizlik verileri dışarda ise ABD’den gelecek Empire imalat endeksi verileri takip edilecek. ABD borsalarının haftayı yükselişle tamamlaması paralelinde yeni haftaya Çin hariç Asya borsaları enerji hisseleri önclüğünde pozitif bir seyirle başlarken, Çin ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde yıllık %6.9 ile beklenenden hızlı büyümesine rağmen Çin borsalarında hafif gerileme görülüyor.

Yurt dışı piyasalardaki olumlu hava paralelinde BİST’in haftaya  hafif alıcılı bir seyirle başlamasını ve gün içinde gelecek kar satışlarını karşılaması halinde yeni rekor seviyelerini tazelemesini bekliyoruz.

Şeker Yatırım

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum