BIST’te kar satışı eğiliminin devamını görebiliriz

images.jpg

Güne hafif artıyla başlayan endeks kontratı risk alma iştahındaki düşüş ve gelişmiş ülke tahvil faizlerindeki yükselişe paralel yükselen yurtiçi tahvil faizlerindeki yükselişin de etkisiyle günü %0,54 düşüşle 100.084 seviyesinden kapattı.

ABD istihdam verileri güçlü gelirken, saatlik kazançların beklentiden düşük gelmesiyle gelişmekte olan ülke kurlarında ve piyasalarında sınırlı pozitif eğilim oluşsa da bu eğilim kalıcı olamadı. İstihdamın kuvvetli gelmesi sonrası başta ABD borsaları olmak üzere yurtdışı borsalar genel olarak haftayı sınırlı pozitif eğilimle kapattı. Hafta boyunca yurtdışı borsalardaki negatif eğilim ve yükselen faizlere rağmen güçlü görünüm sergileyen BIST yükselen yurtiçi faizlere daha fazla kayıtsız kalamayarak haftanın son gününü düşüşle kapattı. Bu hafta piyasaların gözü Çarşamba ve Perşembe günü ABD temsilciler meclisinde konuşma yapacak Fed başkanı Yellen’in açıklamaları ile hafta içinde konuşma yapacak Fed üyelerinin açıklamalarına odaklanacaktır. Bugün yurtiçinde sanayi üretim verileri izlenecek. Son dönemdeki gibi güçlü büyümeye işaret edecek verilerin gelmeye devam etmesi BIST’e pozitif destek olabileceği gibi beklenti altındaki veriler kar satışlarını güçlendirebilir. Draghi’nin açıklamalarıyla Avrupa Merkez bankasının parasal teşvikleri ve genişlemeci para politikasını beklenenden erken sonlandırabileceği mesajıyla birlikte global tahvil faizlerinde başlayan yükseliş eğilimi ve yüksek seyir devam ediyor.

Tahvil faizlerindeki yükselişle birlikte tekrar düşüşe geçen petrol fiyatları global piyasalardaki risk alma iştahını düşürüyor. Yurtiçi tahvil faizleri ve döviz kurlarındaki yükselişin devamı durumunda her ne kadar güçlü görünüm sergilese de BIST’te kar satışlarının devam etmesi kaçınılmaz olacaktır. Ancak BIST’in halen EM içinde iskontolu işlem görüyor olması ve son dönemde büyümedeki pozitif seyir nedeniyle BIST’e yabancı ilgisi momentum kaybetse de devam ediyor. Bu nedenle kısa vadede BIST’teki olası kar satışları sınırlı kalabilir ve pozitif ayrışma devam edebilir. Yeni haftaya başlarken Asya borsalarındaki pozitif eğilime paralel BIST’in de yeni haftaya tepki alımlarıyla pozitif başlaması beklenmektedir. Ancak pozitif açılış sonrası gün içinde kar satışı eğiliminin devamını görebiliriz.

Şeker Yatırım

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum