BIST’te gün sonuna doğru sınırlı kar satışları görülebilir

DECQHlgXYAQil6k.jpg

Güne yatay eğilimle başlayan BIST-100 endeksi 103.558 puan ile yeni tarihi zirve test ederken, günü banka hisselerindeki %2,06’lık sert yükselişle 103.183 seviyesinden tamamladı.

Yurtdışı piyasalardaki düşük risk iştahına rağmen BIST banka hisseleri öncülüğünde günü güçlü pozitif ayrışarak tamamladı. BDDK’nın bankaların sermaye yeterliliğine ilişkin yayınladığı ve bankacılık sektörü için pozitif olan kar sonrası banka hisselerinde sert yükseliş yaşandı. Dün Trump’ın oğluna ilişkin iddialar ile ABD borsalarında gün içinde hızlı satışlar yaşansa da endeksler günü kayıpsız kapatmayı başardı. Bugün önemli veri açıklaması bulunmuyor.

Piyasaların gözü TSİ 17:00’de Temsilciler Meclisi’nde sunum yapacak olan Fed başkanı Yellen’in açıklamalarında olacak. AMB başkanı Draghi’den gelen şahin tondaki açıklamalar sonrası Yellen’den de benzer şekilde para politikasına ilişkin şahin tonda mesajlar gelmesi global tahvil faizlerinde son dönemde oluşan yükselişi destekleyerek borsalarda satış baskısı oluşmasına neden olabilir. Aksine ılımlı tondaki mesajların son dönemde düşen risk alma iştahını tekrar yükselterek piyasalar üzerinde pozitif etki oluşturması ve başta ABD tahvilleri olmak üzere global tahvil faizlerinde gevşemesine neden olması beklenir. Dün, Trump’ın oğluna ilişkin iddialar ve Fed üyelerinden Brainard’dan gelen güvercin tondaki mesajlar sonrası Dolar endeksinde ve ABD tahvil faizlerinde düşüş var. Buna bağlı olarak yeni gündem gelişmekte olan ülke piyasalarına yönelik risk iştahının pozitif seyretmesi beklenir. Petrol fiyatlarındaki toparlanma çabası da global borsaları sınırlı pozitif etkileyebilir. Yurtiçi pozitif ekonomik gelişmeler, BIST’in halen benzerlerine göre iskontolu işlem görüyor olması ve kısa vadede yurtiçine yönelik önemli bir risk algısının olmaması nedeniyle BIST pozitif ayrışmasını devam ettirebilir.

BIST’in güne pozitif başlaması ve bu eğilimini gün içinde banka hisseleri öncülüğünde devam ettirmesi beklenir. Ancak dünkü hızlı yükseliş sonrası gün sonuna doğru sınırlı kar satışları geldiğini görebiliriz.

Şeker Yatırım

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum