BIST’in pozitif eğilimini gün boyunca devam ettirmesi bekleniyor

forex-ile-borsa-ayni-sey-mi.jpg

Güne yatay başlayan BIST-100 endeksi 104.283 puan ile yeni tarihi zirve test ederken, günü %0,61 yükselişle 103.810 seviyesinden tamamladı. ABD temsilciler meclisinde sunum yapan Fed başkanı Yellen, enflasyonun hedefin altında kaldığı sürece Fed’in parasal sıkılaşmaya gitmekte aceleci davranmayacağını söyledi.

Açıklamalar piyasalar tarafından güvercin ton olarak algılandı. Açıklamalar sonrası başta TL olmak üzere gelişmekte olan ülke kurları hızlı değer kazanırken, borsalarda güçlü yükselişler oluştu. Bugün yurtiçinde cari işlemler dengesi verisi izlenecek. Piyasa beklentisi 4,9 milyar dolar açık iken, bizim beklentimiz 4,5 milyar dolar açık şeklindedir. Yurtdışında ise ABD ÜFE verisi, haftalık işsizlik başvuruları ve Temsilciler Meclisi’ndeki sunumuna devam edecek olan Yellen’in açıklamaları takip edilecek. Draghi’den gelen şahin açıklamalar ile yükselişe geçen global tahvil faizleri Yellen’in açıklamalarıyla gevşeme eğilimine girdi. Bu pozitif fiyatlama ile artan risk alma iştahına paralel borsalarda yükseliş eğilimini güçlendirir. Yellen’in açıklamaları sonrası gelişmekte olan ülke piyasalarına yönelik fon akımlarının ve risk alma iştahının tekrar güçlenmesi beklenmektedir.

Buna bağlı olarak BIST’in halen benzerlerine göre iskontolu işlem görüyor olmasının da etkisiyle yükseliş trendinin kısa vadede devam ettirmesi beklenmektedir. Yurtdışı borsalardaki pozitif seyir Asya borsalarıyla devam ediyor. Güne alıcılı başlaması beklenen BIST gün içinde sınırlı kar satışlarıyla karşılaşsa da yeni bir negatif haber akışı olmadıkça pozitif eğilimini gün boyunca devam ettirmesi beklenmektedir.

Şeker Yatırım

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum