Altın fiyatları 7 yılın zirvesini gördü

55ea2a3af018fbb8f86f2cdd.jpg

Koronavirüsün tetiklediği küresel riskler ‘güvenli liman’ altın fiyatlarında hızlı yükselişlere neden oluyor. Dün 1600 doları aşan spot altının ons fiyatı, 1612 dolar ile son 7 yılın zirvesini gördü.

Dünya’nın aktardığına göre, spot altının ons fiyatları dün akşam itibariyle 1612.9 seviyesine kadar ulaştı. Bu seviyeler altın fiyatları için 2013 Mayıs ayından bu yana en yüksek seviye anlamına geliyor. Son 7 yılın zirvesine ulaşan altın fiyatlarına bu seviyeden bir miktar kar satışları geldi.

Satışların etkisiyle altının onsu bu sabah saatlerinde 1610 doların altına indi. Altının onsu 1609 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Kapalıçarşı’da da fiyatlar yükseliyor

Küresel piyasalarda altın fiyatlarındaki artışa dolar/TL kurundaki yukarı yönlü hareket de eklenince Kapalıçarşı’da altın fiyatları da yükseliyor. Altının gram fiyatı 313-314 lira bandına yükselirken çeyrek altın 515 liraya dayandı.

Citi: Altın fiyatları 2 bin doları görecek

Amerikan finans kuruluşu Citigroup, Çin’de ortaya çıkan koronavirüs salgınının global büyümede potansiyel bir yavaşlamaya yönelik endişeleri ön plana çıkardığı ortamda yatırımcıların aşağı yönlü risklerini hedge etmek için bir yol olarak altına yönelebileceklerini belirtti.

Piyasalardaki endişe, tedirginlikleri yatırımcıları güvenli liman olarak görülen altına yönlendirebileceğini ifade eden Citi, altın fiyatının gelecek 12-24 ayda 2 bin dolar/ons seviyesini görebileceğini vurguladı. Citi gelecek 6-12 ay için altın fiyatı hedefini ise 1.700 dolar/ons olarak belirledi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum