Altın dolar ve tahvillerdeki yükselişle kaybını korudu

2222341_720x360.jpg

Altın fiyatları, ABD-Çin ticaret gerginliğinin yoğunlaşması ve küresel büyüme endişelerinin artmasına rağmen, yatırımcıların dolar ve tahvillere yönelmesinden dolayı kaybını korudu.

Güvenli liman alımları, ABD Başkanı Donald Trump’ın açıklamalarının Pekin ile ticaret anlaşmasına varılabileceği beklentilerini düşürmesinin etkisi ile ABD’nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizini Eylül 2017’den bu yana en düşük seviyeye indirdi. Tahvil rallisi, getiri eğrisinin bir kısmının daha da ters hale gelmesini sağladı ve bu durum ABD ekonomisinin resesyona yönelmiş olabileceği endişelerini artırdı.

Spot altın, Salı günü yüzde 0.5 düştükten sonra fazla değişmeyerek Singapur saati ile 1,279.29 dolarda kaldı.

*Nloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 yükseldi ve üst üste dördüncü ayı da kazançla geçmeye yöneldi.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 0.1 yükselirken, platin yüzde 0.4 düştü ve palladyum yatay seyretti.

Piyasada izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Bloomberg Economics’in işletme koşulları ve piyasa güvenin öncü göstergeleri toplamını içeren göstergesine göre, Çin’in ekonomik görünümü bu ay, Nisan ayındaki beklenenden zayıf performansın yanında ticaret anlaşmazlığının daha da artmasının güveni sarsması ile birlikte kötüleşti.

*Çin’in mayıs ayı imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verisi Cuma günü açıklanacak. Bu verinin 49.9 seviyesinde çıkması ve 50 seviyesinin altında gerçekleşerek sektörde daralmayı işaret etmesi bekleniyor.

*ABD 1. çeyrek revize GSYH verileri Perşembe günü açıklanacak.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum