Halka arz Mavi’ye yaradı!

mavi_jeans_hazir_giyim_1111.jpg

Mavi Jeans’in halka açıldıktan sonra yayınlanan ilk finansal sonuçlarında güçlü kâr artışı dikkat çekti.

Halka açılarak sermaye piyasalarında yeni bir hareket yaratan Mavi Jeans’in halka açıldıktan sonra yayınlanan ilk finansal sonuçlarında güçlü bir performans sergilediği görüldü. Buna göre şirketin net kârı Şubat-Nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 66 yükseldi.

Mavi Giyim’in net kârı Şubat-Nisan döneminde 17 milyon lira oldu, geçen yılın aynı döneminde net kâr 10,2 milyon TL seviyesindeydi. Şirketin hasılatı Şubat-Nisan’da 428,2 milyon lira oldu, geçen yıl aynı dönemde bu rakam 310,3 milyon TL olarak gerçekleşmişti.

KAP’ta yayınlanan faaliyet raporuna göre şirketin ürünleri Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Almanya ve Rusya dâhil olmak üzere toplam 35 ülkede satılıyor.

Şirket, 2017 mali yılının ilk üç aylık döneminde 10 tanesi Türkiye’de, bir tanesi Rusya’da olmak üzere 11 yeni mono-brand perakende mağazası açtı. Böylelikle toplam mono-brand perakende mağaza sayısı 294 oldu. Bunların 271’i Türkiye’de bulunurken ve 23’ü de yurt dışında faaliyet gösteriyor.

Faaliyet raporuna göre Türkiye satış gelirlerinde; yüzde 19,7’lik satış büyümesi, yüzde 11,6’lık işlem hacmi ve yüzde 7,3’lük sepet hacmi genişlemesi, 10 yeni mağaza açılışı ve 7 mağaza satış alanı genişlemesi ile e-ticaret satışlarında yüzde 42’lik büyüme neticesinde yüzde 25’lik artış meydana geldi.

Uluslararası satış gelirleri, yüzde 148 artışla, 2016 yılının ilk çeyreği sonunda 31,7 milyon TL’den, raporlama döneminde 78,6 milyon TL’ye ulaştı.

Rapora göre bu artışta, ABD ve Kanada’nın Ağustos 2016’da satın alınması ile oluşan inorganik büyüme etkisi yer alıyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum