Türkiye hibrit otoyu sevdi

hibrit-araba.jpg

Türkiye’de 2016’ta toplam 1038 adet hibrit otomobil satılırken bu yıl ilk 6 ayda satışlar 1429 adetle geçen yılı şimdiden solladı. Çevreci ve ekonomik hibritlerin satışının bu yıl 5 bini aşması bekleniyor.

Yaz aylarıyla birlikte otomobil satışlarında genel bir durgunluk gözlense de çift motora sahip hibrit otomobillere ilgi gittikçe artıyor. Benzinli ve elektrikli motoru olan hibrit yani melez araçlarda Özel Tüketim Vergisi’nin indirilmesi ve bu çevreci teknolojinin daha fazla tüketici tarafından tanınması satışların artmasında önemli etken. Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin verilerine göre 2017 ilk 6 ayda 1.429 adet hibrit oto satışı gerçekleşerek geçen yıl şimdiden solandı.

Hibrit satışları 5’e katlanacak

2016 yılı genelinde sadece 1.038 adet hibrit satılırken bu yıl pazara giren Toyota C-HR,Kia Niro ve Hyundai Ioniq ile rakamın 5 binleri geçmesi bekleniyor. Hibrit satışlarında ilk sırayı Toyota’nın Sakarya’da ürettiği ve 6 ayda 1203 adet satan SUV C-HR alıyor. Kia, düşük yakıt tüketimiyle Guinness Rekorlar Kitabı’na giren crossover modeli Niro’yla hibrit rekabetine girerken, Toyota yenilenenYaris ve Auris’inde hibrit versiyonlarını pazara sürdü. Hyundai’nin yeni modeli Ioniq geçtiğimiz günlerde bu rekabete katıldı. Konvansiyonel motorlara göre daha sessiz,ekonomik olan hibritler düşük gaz emisyon oranlarıyla da tüketicilerin ilgisini çekiyor. Tam elektrikli modellere göre menzil sorunu da olmayan bu otomobillerin Türkiye pazarındaki satışlarının önümüzdeki yıllarda hızlı bir artışa geçmesi öngörülüyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum