El konulan ithal oto için başvurular 31 Temmuz’da doluyor

trafis-sorun.jpg

El konulmuş veya takibattaki ithal araçların ek ödeme karşılığında iadesi ve takibatın ortadan kalkması için araç sahiplerinin başvurma süresi 31 Temmuz’da doluyor.

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erkoç, el konulan ya da takibat altındaki ithal araç sahiplerini, mağduriyetlerini gideren yasal düzenlemeden yararlanmaları için son başvuru tarihi olan 31 Temmuz’u geçirmemeleri konusunda uyardı ve kendilerine danışmanlık ve avukatlık desteği vermeye devam ettiklerini belirtti.

Mağduriyetler ile ilgili uzun süre yürüttükleri çalışmaların bir sonucu olarak düzenlemenin yürürlüğe girmesini sağladıklarını ifade eden Erkoç, mağdur araç sahiplerine Federasyon olarak danışmanlık ve avukatlık hizmetleri desteği vermeye devam ettiklerini söyledi. Aynı zamanda Başkent Otomobilciler Derneği (BOD) ve OTONOMİ Başkanı olan Aydın Erkoç, söz konusu düzenleme ile mağdur durumdaki 42 bin dolayında 3’üncü şahsın mağduriyetinin giderildiğini kaydetti. Bunlar içinde halen bir girişimde bulunmamış olanların, yetkili mercilere ve Federasyonda ilgili birimlerine başvurarak bu düzenlemeden yararlanabileceklerini vurgulayan Erkoç, “Maliye Bakanlığı’nın göstermiş olduğu değeri ödedikten sonra araçlar kendilerine iade edilecek ve bundan sonra devlet çıkışlı olmuş olacak. Bu araçlar artık hiçbir şekilde iyi niyetli 3’üncü kişilerden alınamayacak. Araçlarını geri alacak bu kişiler, değerlendirme ve satma yetkisine sahip olacak. Gümrükte bekleyen araçlar da çürümekten kurtulacak. Bu araçlar rahatlıkla yeniden piyasada alım satıma konu olacak. Böylece ticaretinin önündeki engel de kaldırılmış oldu. Bu durumda olup da halen başvurmamış araç sahiplerinin 31 Temmuz tarihini geçirmemeleri konusunda uyarmayı bir görev biliyoruz” dedi.

Araç sahipleri “ön tespit dilekçesi” ile başvurmalı

Gümrük vergilerinin kısmen eksik ödenmesi ve Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’nun 3/2 maddesi kapsamında el konulan araçların iadesi ve bu kapsamdaki diğer araçların takibattan kurtulması için 31 Temmuz Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar “ön tespit dilekçesi” ile ilgili gümrük idaresine başvurulması gerekiyor. Dilekçeyi alan gümrük idaresi, aracın tasfiyesinin tamamlanıp tamamlanmadığı, araç hakkında müsadere kararı olup olmadığını araştıracak. Dilekçenin verildiği tarihten itibaren işlemler sonuçlandırılıncaya kadar tasfiye işlemlerine devam edilmeyecek. İnceleme sonucu gerekli şartları sağlamadığı anlaşılan başvurular, eksikliklerin yine aynı tarihe kadar tamamlanması halinde kabul edilecek. Başvuru formunun ilgili gümrük idaresine verildiği tarihten itibaren bir ay içinde ilgili gümrük idaresine ödeme yapılacak. Aracın iadesi kovuşturmayı yapan mahkemeden istenecek. Mahkemece verilen iade kararının ibrazı üzerine araç, sahibine iade edilecek.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum