Döviz kuru otomobil satışlarını %72 düşürdü

119968.jpg

Yükselen döviz kurları ve ekonomik gidişat, otomotiv satışlarına olumsuz yansıdı. Eylül ayında yüzde 68 daralan otomotiv pazarındaki kayıpların ekimde de devam ettiği ve satışların geçen yıla göre yüzde 72 düştüğü belirtiliyor.

Otomotiv sektörü temsilcileri, içine girdikleri durumdan çıkmak için devletten ÖTV indirimi bekliyor.

Hürriyet’ten Emre Özpeynirci’nin haberine göre, Otomotiv Distribütörleri Derneği’ne (ODD) göre toplam satışlar yıl sonunda ancak 600 bin adetler seviyesine ulaşabilecek. Ancak bu öngörünün gerçekleşmesi pek mümkün görünmüyor. Pazarın 575 bin adetlere ulaşmasının bile bir önlem olmazsa mucize olacağı dile getiriliyor.

Eylül ayında yüzde 68 düşen satışlar, firmaların indirim ve faiz kampanyalarına rağmen ekim ayında daha da fazla daralmış gibi görünüyor. Sektör yetkililerinin yaptıkları açıklamalarda pazarın ekim ayı sonunda eylüle yakın bir seviyede gerçekleşeceğini bunun da bir önceki yıla göre yüzde 72’nin üzerinde bir küçülme anlamına geldiğini belirtiyorlar.

Ekim ayında toplam otomobil ve hafif ticari araç satışlarının 25 bin adetler civarında olması beklenirken, geçen yıl aynı dönemde 92 bine yakın satışın yapıldığı hatırlatılıyor. Ekim ayında satışların 25 bin adet seviyesinde gerçekleşmesi halinde 10 ayda yani ocak-ekim döneminde pazardaki toplam daralma geçen yıla göre yüzde 35’i aşacak.

Bu da pazarın son iki ayda da benzer performans göstermesiyle daralmanın yüzde 40’ları rahat aşacağını ortaya koyuyor. Geçen yıl ocak-ekim döneminde Türkiye’de 720 bin otomobil ve hafif ticari araç satılırken, bu yıl ekim ayındaki 25 bin adetlik beklenti gerçekleşirse, pazar 10 ay sonunda 460 bin adetlere gerilemiş olacak.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum