“Erdoğan, İyi Parti’nin Millet İttifakı’ndan ayrılmasını, CHP ile HDP’nin bir arada kalmasını amaçlıyor”

MEral-RTE-2.jpg

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İyi Parti ile CHP’nin süren iş birliğine son vermek istediğini CHP ile HDP’nin bir arada kalmasının amaçladığını söyledi. Selvi, “İyi Parti konusunda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin tavrı önemli olacak” diye yazdı.

Selvi’nin yazısında öne çıkan bölümler:

2023’te Cumhurbaşkanlığı hesapları buna göre yapılıyor. O nedenle 2023’e giderken ittifaklar üzerinden Erdoğan ile Kılıçdaroğlu arasında müthiş bir satranç oynanıyor. Kılıçdaroğlu, millet ittifakını bir arada tutmaya çalışıyor. İkinci adım olarak millet ittifakını Ali Babacanve Abdullah Gül partisi veDavutoğlu ile genişletmeyi amaçlıyor. İki lider arasında ittifaklar konusunda kıyasıya bir mücadele yaşanıyor. Erdoğan, öncelikle millet ittifakını parçalamayı hedefliyor. Erdoğan, “Adı millet ittifakı ama milletten nasibini alamamış ittifakın zayıflaması, parçalanması çok çok önemli” demişti. Erdoğan, İYİ Parti’nin millet ittifakından ayrılmasını, CHP ile HDP’nin bir arada kalmasını amaçlıyor. Resepsiyonlarda Erdoğan ile Akşener arasında daha sıcak diyaloglar yaşanıyor. Önceden yan yana gelmezlerdi. Gelseler de buz gibi bir hava olurdu. Şimdilik sadece diyalog kanallarını açık tutan bir zemin oluşmuş durumda. Yoksa AK Parti ile İYİ Parti arasında ileride bir işbirliğine dönüşebilecek bir hava oluşmuş değil. Ayrıca İYİ Parti konusunda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin tavrı önemli olacak.

Kılıçdaroğlu ise bir yandan Barış Pınarı harekâtına destek verdiği için CHP’yi eleştiren HDP’yi kaybetmemeye çalışıyor, diğer yandan da İYİ Parti ve Saadet Partisi ile bağları güçlü tutmaya özen gösteriyor. İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu’nun CHP’yi yönelik eleştirilerinin arttığı bir dönemde, “İttifak dağılıyor mu” sorusu gündeme gelmişti. Kılıçdaroğlu ile Akşener bir görüşme yaparak ilişkileri tamir ettiler. Ama ileride ne olur bilinmez. Çünkü İYİ Parti’de bir kanat, kabinede yer almayı savunuyor. Ayrıca İYİ Parti, Barış Pınarı harekâtı ile yükselen milliyetçi dalgayı dikkate alarak HDP yükünü taşımakta zorlanıyor.

 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum