Vakıf Katılım’dan “Kuş Evleri” tasarım ve fotoğraf yarışması

IMG_1437.jpg

Vakıf Katılım, Osmanlı mimarisinde öne çıkan “Kuş Evleri”nin yeniden hayat bulması amacıyla tasarım ve fotoğraf yarışması düzenliyor.

Şirket açıklamasına göre, Osmanlı’nın nezaket, zarafet ve iyilik temelleri üzerine kurduğu yaşam felsefesini mimari olarak anlattığı en güzel eserleri arasında yer alan ve günümüze kadar ulaşan “Kuş Evleri”, Vakıf Katılım’ın sosyal sorumluluk projesi ile yeniden hayat bulacak.

Diğer canlılar ve insanların kopmaz bağlarını daha da güçlendirecek proje ile kültürel değerler korunurken, kentsel mimari ve şehir planlamasında çevre hassasiyeti yeniden gündeme gelecek. Projenin, İstanbul başta olmak üzere tüm Anadolu’daki kentlerde belediyelerin park ve bahçelerinde uygulanması amaçlanıyor.

Vakıf Katılım’ın geçmişe ait eserleri yeniden hatırlatmak, geleceğe taşımak ve günümüz mimari projelerine, şehir planlamacılığına ilham kaynağı olmak amacıyla düzenleyeceği “Kuş Evleri” yarışması iki dalda ve kategoride gerçekleşecek.

Amatör ve profesyonel olmak üzere düzenlenecek yarışma ahşap, taş ve seramik malzeme kategorilerinde uygulamaya yönelik olarak Kuş Evleri tasarımlarından oluşacak. Tasarım yarışması ile bugüne ulaşan gelenekleri yansıtan, o dönemin yaşam felsefesini anlatan, taş yapıların dış yüzeylerine yerleştirilmiş kuş evlerinin günümüze uyarlanmış yeni tasarımlarının oluşturulması amaçlanıyor.

Ülke çapında düzenlenecek yarışmada 5 Şubat 2017 – 23 Mart 2018 döneminde ürün teslimi yapılabilecek. Yarışma kapsamında dereceye giren kişilere toplamda 66 bin liralık ödül verilecek.

Kuş Evleri yarışmasıyla eş zamanlı olarak Osmanlı’dan bugüne kuş evleri fotoğraf yarışması da düzenlenecek. Kuş Evleri fotoğraf yarışmasında dereceye girecek eserler, projenin ödül töreninde sergilenecek.

Fotoğraf yarışmasında dereceye giren kişilere ise toplamda 19 bin liralık ödül verilecek.

 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum