Uzunköprü’nün hedefi Guinness ve UNESCO

f99db401abc6fb17_636x350.jpg

Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, tarihi köprünün, UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde olduğunu belirterek, Guinness Rekorlar Kitabı’na ‘en uzun ve üstünden araç geçen genişlikte köprü’ başlığında girmesi için çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi.

Edirne’nin 80 bin nüfuslu Uzunköprü ilçesinde, 1443 yılında inşa edilen, 1306 metre uzunluğundaki tarihi taş köprü, Avrupa Postaları’nca düzenlenen ‘Pul Yarışması’nda fotoğrafıyla birinci seçilerek, ‘Altın Pul’ ödülüne layık görüldü.

Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, tarihi köprünün ödülle yeniden gündeme taşınmasının sevindirici olduğunu söyledi.

Yaklaşık 50 ülkenin tarihi köprülerinin yer aldığı yarışmanın Türkiye, Edirne ve Uzunköprü’nün tanıtımı için önemli olduğunu kaydeden İşbilen, “Avrupa Postaları’nın bu yılki yarışmasında tarihi Uzunköprü’nün basıldığı pul, Avrupa 1’incisi oldu. Bu konu için yaptığımız çalışmalar vardı. PTT Genel Müdürlüğü’ne Uzunköprü olarak çok teşekkür ediyoruz. Türkiye’de bin tane belediyeye Uzunköprü Belediyesi olarak hazırladığımız afişlerle birlikte Avrupa Postaları’nın internet sitesi üzerinden oy vermelerini rica ettik. Bu yarışmadaki 1’incilik Türkiye’nin, Edirne ve Uzunköprü’nün tanıtımı için çok önemliydi. Fotoğrafı çekenden, PTT Genel Müdürlüğü’müze kadar herkese teşekkür ediyorum. Türkiye’de Kars Kalesi de bu anlamda birkaç yıl önce ‘Altın Pul’ ödülü kazanmıştı” diye konuştu.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum