Muğla'da oteller ve kumsallar sezona hazır

muglada-oteller-ve-kumsallar-sezona-hazir_4e5d9b4.jpg

MUĞLA (AA) – Türkiye’nin bin 484 kilometre ile en uzun kıyı şeridine sahip şehri Muğla ve ilçelerindeki turistik tesisler, plajlar ile işletmelerde yeni turizm sezonu için hazırlıklar tamamlandı.

Tarihi ve kültürel özellikleri dolayısıyla “yeryüzü cenneti” olarak adlandırılan ve her yıl 3 milyondan fazla yabancı turisti ağırlayan Muğla, Türkiye ve dünyanın farklı yerlerinden gelenlere güzel bir tatil yapma olanağı sağlıyor. Deniz, kum ile güneşin yanı sıra farklı medeniyetlere ait izleri bünyesinde barındıran kentteki tesislerde, 300 bine yakın yatak kapasitesi bulunuyor.

Muğla’nın turistik ilçeleri Bodrum, Fethiye, Marmaris, Ula, Milas, Datça, Ortaca ve Köyceğiz’deki turistik tesisler, plajlar ile işletmelerde de yeni sezon hazırlıkları tamamlanarak ziyaretçilere hizmet vermeye başladı.

Plajlarda belediyeler tarafından düzenleme ve yenileme çalışmaları yapılırken, kumsal temizliğinin yanı sıra büyük taşları ayıklayan işletmeler de özel kumlarla da yerli ve yabancı turistler için çalışma yürütüyor. 5 yıldızlı tesisler de kumsallarını hazır hale getirmek için çalışmalarını hızlandırdı.

“Kaliteyi artırmaya yönelik çalışmalar yapılıyor”

Muğla Kültür ve Turizm Müdürü Veli Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her yıl 3 milyondan fazla turisti ağırlayan Muğla’nın, dünyanın pek çok yerinden gelen misafirlere güzel bir tatil yapma olanağı sağladığını söyledi.

Turizmde kalitenin artırılmasına yönelik çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Çelik, kente gelen ziyaretçilerin oteller dışında özellikle alternatif turizm olanakları olan rüzgar sörfü, yamaç paraşütü, yürüyüş yolları, dalış turizmi ile zaman geçirmeleri için çalıştıklarını dile getirdi.

Bodrum’da sezon hazırlıkları tamam

Bodrum’da belediyeye ait plajlar ile 5 yıldızlı otellerin kullandığı kumsallarda yenileme ve düzenleme çalışmaları yapılarak sezon hazırlıkları tamamlandı.

Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Genel Sekreteri Orhan Kavala, Bodrum yarımadasının turizm sezonuna büyük ölçüde hazır olduğunu söyledi. Plajların baştan aşağı revize edilip bakımlarının yapıldığını ifade eden Kavala, “Mayıs itibarıyla bunların hepsi hazır hale getirilmiş durumda. Otellerimiz de aynı hazırlıkları yapıp bitirdiler. Otellerimizin bir kısmı açıldı ve açılacaklar var. Müşterilerimiz de otellere girmeye başladı.” dedi.

Bodrum’un Kumbahçe Mahallesi’nde hizmet veren bazı işletmeler de sezona başladı. Yerli ve yabancı turistleri ağırlayan işletme sahipleri yaşanan hareketlilikten memnun.

Bölgedeki işletmecilerden Koray Şirin, Bodrum Belediyesi yetkililerine çalışmaları tamamladıkları için teşekkür etti. Şirin, “Sezona mayıs ayı itibarıyla güzel bir başlangıç yaptık. Bundan sonraki sürecin daha iyi olacağını ümit ediyoruz.” diye konuştu.

“Otellerdeki doluluk oranı yüzde 50’nin üzerine çıktı”

Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turistik Otelciler ve Turizm İşletmeleri Birliği (DOKTOB) Başkanı Yücel Okutur da bölgedeki otellerin ortalama doluluk oranının yüzde 50’nin üzerine çıktığını, bunun iyi bir sezon geçireceğinin habercisi olduğunu anlattı.

Okutur, yapılan çalışmalar sonunda bu pazarlardan çok ciddi dönüşler yaşandığını vurgulayarak, “Turizm yeniden canlanmaya başlamıştır. Şimdi sızlanma zamanı değil, yeni pazarlarda çok çalışma zamanıdır. Rus pazarı genelde Antalya’yı tercih eder ama Muğla destinasyonundaki otellerin farklı konseptleri vardır. Bu nedenle bazı acente ve gruplar Muğla’ya dönüyor. Özellikle İran ve Ukraynalı acenteler Muğla’yı tercih ediyor.” diye konuştu.

Bölgedeki doluluk oranında da artış yaşandığına işaret eden Okutur, “Sarıgerme bölgesindeki bazı otellerimizde doluluk oranı yüzde 80’in üzerine çıkmış durumda. Bölge ortalamasının da yüzde 50’nin üzerine çıkmış olması, iyi bir turizm sezonu geçireceğimizin habercisidir.” sözlerine yer verdi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum