“Kırk yıllık saz ustaları bile böyle bağlama çalıp ihale bağlayamadı”

yandas-yavuz-bingol-den-erdogan-a-ovguler-erdogan-i-sevmek-suc-mu-1463122995.jpg

Sözcü yazarı Murat Muratoğlu, Yavuz Bingöl’le MEB anlaşmasını değerlendirdi.

MEB tarafından okullara türkücü Yavuz Bingöl’le geçen yıl imzalanan protokol kapsamında Sanat Hayattır Derneği’nin yapacağı 84 bin 290 bağlama dağıtılacağı belirtildi.

 Muratoğlu, bugünkü “Kes ağlamayı satarım bağlamayı! ” başlıklı yazısında şöyle yazdı:

Milli Eğitim Bakanlığı müzik eğitimi kapsamında 84 bin 290 bağlama dağıtacakmış okullara… İnternetten baktım, en ucuz kısa saplı öğrenci bağlaması 100 lira… Adam gibi bir şey çalayım desen fiyatı ikiye katla… Hadi en ucuzundan dağıtsa… Toplamı 8.5 milyon lira…

★★★

Normalde ne yapılır? İhale açılır. İhale dosyası hazırlanıp teklifler alınır. Şartları yerine getirenler açıklanır. İhaleyi kazanandan bağlamalar alınır. Okullara dağıtılır.
Ne ihale, ne dosya… Oh ne güzel dünya… Bakanlığın açıklamasında; “Protokol gereği enstrümanlar Yavuz Bingöl Sanat Merkezi bünyesinde kurulan Sanat Hayattır Derneği tarafından temin edilecektir” yazıyor.

★★★

Yahu bu Milli Eğitim Bakanlığı tasarruf yapabilmek için planladığı kurs çalıştay ve seminerleri iptal etti. Bilgisayar kurslarını kapattı. İller arası spor müsabakalarını kaldırdı. Kırk yıllık saz ustaları bile böyle bağlama çalıp ihale bağlayamadı…

★★★

Sahi Yavuz Bingöl Sanat Merkezi’nin bağlama atölyesi mi var? Yok! Bağlamayı atölyeden alacak Milli Eğitim Bakanlığı’na okutacak.
Bırak atölyeyi, internet sayfası bile yok!
Facebook’ta verdiği adrese tıklıyorsun, Malezya’da estetik merkezi çıkıyor. Sanat merkezi öyle de profesyonel çalışıyor.

★★★

Peki, niye Yavuz Bingöl seçildi? “Bana tek sahip çıkan ise Recep Tayyip Erdoğan oldu” demişti. “Sonuna kadar Erdoğancıyım hatta büyük harfle yazın, feriştahıyım… Ben Erdoğan’ı seviyorum Oyumu da Erdoğan’a vereceğim” diye devam etti.
Yetmedi, Erdoğan’a şarkı besteledi. Sarayda verilen davetlere eksiksiz iştirak etti. Kısaca hak etti! “Bağlamamın telleri kim takar muhalifleri” adlı eseri bestelemesi an meselesi…

★★★

Yavuz Bingöl sistemi çözmüş, hiç boşuna ağlama… Ne kadar yağlama o kadar bağlama… Bu bağlama da değil, gemici düğümü atma… Milli Eğitim Bakanlığı gidip de Haluk Levent’in kurduğu AHBAP Derneği’nden bağlama almayacak haliyle… Muhalefetle mücadele kapsamında Yavuz Bingöl’de ihale…

★★★

Projede 3000 adet piyano alınması da söz konusu… Bu bağlamda ihaleyi Fazıl Say almalı… Yalnız ufak bir pürüz var! Fazıl Say gitti, flüt konçertosu yazdı. Dünya prömiyerini falan yaptı.
Boş işlerle uğraşacağına Duble Yol Konçertosu’na çalışsaydı, bir de bunu sarayda çalsaydı piyano ihalesi ondaydı.

★★★

Şahane mangal yakıyorum. Isıtma ihalesi olsa bana verirler mi acaba? Nefis süt içiyorum. Milli Eğitim Bakanlığı’nın okul sütü projesinde artık sıra bende… Bağlama işi tam da böyle…

Ülkenin bu hale nasıl geldiğini mi merak ediyorsun? Siz enayi gibi çalışın. Aralarına grup kumuşlar, ihaleye bile gerek görmüyorlar. Vergileri direkt paylaşıyorlar.
Anlayana sivrisinek saz, anlamayana bağlamayı çalsan az!

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum