İşte Atatürk Türkiye’yi böyle kalkındırdı

53564_814x458.jpg

Türkiye tarihinde gerçekleştirilen 69.9 milyar dolarlık özelleştirmenin 61.7 milyar dolarının son 16 yılda AKP döneminde yapıldı. AKP iktidarı Cumhuriyet’in ilanından bugüne dek yapılan tüm yatırımları satarak ‘başarı öyküsü’ yazdı. Oysa Atatürk ve silah arkadaşları savaştan çıkmış, yıkıma uğratılmış bir ülkeyi yokluklar içinde sanayisi ile inşa etmişti.

Ankara’da Cumhuriyet Bayramı öncesi ziyarete açılan Pembe Köşk Müzesi’ndeki ‘Cumhuriyet haritası’ bunun en güzel örneği.  Haritada 1923 ile 1950 yılları arasında Cumhuriyet’in kurucu kadroları tarafından gerçekleştirilen bütün yatırımlar yer alıyor.

Haritayı 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker Sözcü gazetesinden Yavuz Alatan’a anlattı. Toker, “Bu haritada Cumhuriyet’in inşa ettiği tüm fabrikaları, köy enstitüleri, devlet çiftlikleri, demiryollarını ve planlanan kentleri görmek mümkün. Bu harita, tarihi bir hatırlatma. Gönül ister ki bu harita bütün okullarda da dağıtılabilsin” dedi. Son dönemlerde Türkiye’de tek parti dönemine ve Cumhuriyet’in ilk yıllarına ilişkin bir saldırı olduğuna dikkat çeken Toker şu çarpıcı açıklamayı yaptı:

“Bu durum ailece üzüldüğümüz bir konu. Bu konulara karşı böyle bir harita yapmaya karar verdik. Harita cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren 1950’ya kadar yapılan bütün eserleri içinde barındırıyor. Yapılan eserler listesini oluşturup bir harita üzerinde anlattık. Çok eleştirilen bu dönem için biz savunma yapmıyoruz. Sadece gerçekleri hatırlatıyoruz. Bu harita yeni sergilenmeye başladı. Amacımız cumhuriyetin ilk yıllarına ait değerleri yeni kuşaklara da anlatabilmek. Harita yapılan saldırılara karşı anlamlı bir yanıtı da içeriyor.”

Haritanın sergilendiği Pembe Köşk, İnönü Ailesi tarafından kendi imkanları ile saklanan eserleri barındırıyor. Cumhuriyet Bayramı dönemlerinde yeni sergilenen bölümleri ile köşk ziyaretçilere açılıyor. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla 2 Aralık gününe kadar açık kalacak ve ücretsiz gezilecek sergi salonunda 10. Yıl Marşı da seslendiriliyor ve Cumhuriyet belgeseli video gösterimi yapılıyor.

 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum