'Istanbul Photo Awards 2017'ye ilgi

istanbul-photo-awards-2017ye-ilgi_77bad7a.jpg

İZMİR (AA) – Anadolu Ajansı’nın (AA) düzenlediği uluslararası haber fotoğrafı yarışması “Istanbul Photo Awards 2017″de ödül alan 94 fotoğrafın bulunduğu İzmir’deki sergi ilgi görüyor.

İstanbul ve Ankara’nın ardından İzmir’de Folkart Gallery’de organize edilen ve 7 Eylül’de açılan sergiyi çok sayıda kişi ziyaret etti.

Sergi, fotoğraf meraklılarının yanı sıra bu alanda eğitim alan öğrencilerin de dikkatini çekti. İzmir Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin radyo televizyon bölümü öğrencileri sergiyi ilgiyle gezdi. Bölümde görevli öğretmenler de sergideki fotoğraflar üzerinden fotoğraflarda kadraj, ışık, komposizyon hakkında öğrencilere bilgi verdi.

“Sergi ders niteliğinde”

Okulun radyo televizyon bölümü alan şefi Filiz Kumlu, okulun 10, 11 ve 12. sınıf öğrencileriyle sergiyi ziyaret ettiklerini, alanda kamera eğitiminlerine fotoğrafçılık dersiyle başladıklarını, bu nedenle fotoğrafın öğrencileri için önem taşıdığını söyledi.

Sergiyi çok beğendiklerini kaydeden Kumlu, “Sergi öğrenciler için bir ders niteliğinde. Bir fotomuhabirinin olaylara bakış açısı, fotoğrafla haberi anlatması… Sergidekilerin hepsi seçilmiş fotoğraf olduğu için en iyi fotoğraflardaki bakış açısı, renk, kadraj öğrencilerimize birer ders niteliği taşıdı.” diye konuştu.

Kumlu, Istanbul Photo Awards 2017’ye 25 bin fotoğrafın katıldığına dikkati çekerek, “Çok güzel bir çalışma olmuş. AA’yı derslerimizde de işliyoruz zaten. Böyle bir etkili iş yapması, bu kadar çok fotoğrafı toplayıp bize bunların içinden en güzeli sunması bizi çok mutlu etti.” dedi.

“Fotoğrafa ilgim bu sergiyle daha da arttı”

12. sınıf öğrencisi Gizem Tanrıverdi, fotoğraflardaki kadraj ve ışıkları çok beğendiğini dile getirdi.

Endonezya’da çekilen yaban hayat fotoğraflarını çok sevdiğini aktaran Tanrıverdi, şöyle devam etti:

“Fotoğraflarda gerçekler yansıtılmış. Savaşla ilgili fotoğraflar var çok, acı görüntüleri görüyoruz. Fotoğraflarda gördüğümüz gerçekler insanın içini burkuyor. Portre çekimlerde çok başarılı fotoğraflar var. Işıkları çok etkili buldum.”

Tanrıverdi yarışmaya katılanların ne kadar yetenekli olduğunun fotoğraflarında görülebildiğini ifade ederek, “Bu kadar yetenekli bir fotoğrafçı olursam böyle yarışmalara katılmayı isterim.” dedi.

12. sınıf öğrencisi Aleyna Urunç da Rusya’da şiddete maruz kalmış kadınların olduğu fotoğrafların kendisini çok etkilediğini, fotoğrafa ilgisinin bu sergiyle daha da arttığını belirtti.

Dünyanın dört yanından etkileyici kareler

Istanbul Photo Awards 2017’de “Yılın fotoğrafı” ödülünü, Fransız foto muhabiri Frederic Lafargue’nin Paris Match için Irak’ta çektiği “DEAŞ’tan Kaçış” fotoğrafı kazanmıştı.

Aris Messinis, AFP için çektiği “Akdeniz’de Ölüm” başlıklı serisiyle “Seri Haber” kategorisinde birincilik ödülünün sahibi olurken, Adam Pretty, Getty Images için çektiği “Yüzeyin Altında” başlıklı fotoğraf ile “Tekil Spor” dalında, Patrick Smith de Getty Images için çektiği seriyle “Seri Spor” alanında birinciliğe layık görülmüştü.

Mary Gelman, kadın mağdurlar konulu serisiyle “Seri Portre” kategorisinde birincilik alırken, jüri “Tekil Portre” kategorisinde ödüle layık eser bulamamıştı.

Kemal Jufri “Öksüz Orangutanları Beslemek” başlıklı fotoğrafıyla “Seri Doğa & Çevre” kategorisinde birinci olurken Johnny Miller, Millefoto için çektiği “Papwa Sewgolum Golf Sahası” başlıklı serisiyle “Tekil Doğa & Çevre” kategorisinde birincilik almıştı.

Jüri, Gazze’de yaşayan serbest foto muhabiri Hosam Salem’i “Gazze’de Sokak Antrenmanı” başlıklı fotoğrafıyla “Genç Foto Muhabiri Ödülü”ne layık görmüştü.

Haber, spor, portre, doğa ve çevre fotoğrafı dallarında tekil ve seri fotoğrafların değerlendirilerek ilk üçe giren fotoğrafların belirlendiği yarışmaya, yaklaşık 25 bin fotoğraf başvurusu olmuştu. 17 ülkeden 22 fotoğrafçıya ödül verilen yarışmanın resmi sponsorluğunu Türk Hava Yolları ve TİKA üstlenmişti.

Sergi, 7 Ekim 2017 tarihine kadar gezilebilecek.

Muhabir: Halil Şahin

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum