Arkadaşına özenerek şampiyonluklara koştu

arkadasina-ozenerek-sampiyonluklara-kostu_46e52c2.jpg

KIRŞEHİR (AA) – Abdullah Yıldız – Kırşehir’de yaşayan 12 yaşındaki Fatmanur Turhan, eğitim gördüğü Atatürk Okulu’nda Ekim 2015’te yapılan 10 Kasım Atatürk Koşusu seçmelerinde öğretmenleri tarafından keşfedildi.

Ailesinin derslerini aksatacağı endişesiyle karşı çıkmasına rağmen Fatmanur, bu hayalinin peşinden koşmayı bırakmadı. Seçmelerin ardından bir aylık antrenmanla 2015 yılında Ankara’da katıldığı 10 Kasım Atatürk Koşusu’nda 1500 metrede 65’inci olabilen Fatmanur, yılmadan antrenörü yönetiminde çalışmalarına devam etti.

Yaklaşık 6 ay sonra gerçekleştirilen Türkiye Atletizm Geliştirme Projesi’nde finale kalan sporcu, kendinden bir yaş büyüklerle yarışmasına rağmen bu defa Türkiye 3’üncülüğü elde etti.

Giderek temposunu artıran Fatmanur’un başarıları da bundan sonra gelmeye başladı. Fatmanur, Ankara’da 2016 yılından düzenlenen 10 Kasım Atatürk Koşusu’nda 1500 metrede ve 14 Yaş Altı Salon Sporları Şampiyonası’nda bin metrede kendisinden 1-2 yaş büyük ablalarıyla mücadele etmesine rağmen birinciliklere ulaştı.

Yaklaşık 1,5 yılda 12 birincilik elde eden Fatmanur, son olarak nisan ayında Kuşadası’nda gerçekleştirilen Türkiye Atletizm Geliştirme Projesi 1500 metrede kendi yaş grubunda kürsünün zirvesine çıktı.

Fatmanur Turhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ortaokulda beden eğitimi öğretmeninin yönlendirmesiyle spora başladığını, kısa bir süre tekvandoyla ilgilenmesine rağmen aynı okuldaki arkadaşı Urkuş Işık’ın başarılarına özenerek atletizme yöneldiğini söyledi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum