Altın Karagöz büyük ödülü Kazakistan’ın

20170706aw115380-03-595e10ded5e02.jpg

31. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nın galibi Kazakistan ekibi oldu. Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı tarafından düzenlenen etkinlikte ikincilik ise Moldova’ya gitti.

Dünyanın farklı kültürlerini Bursa’da buluşturan 31. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nda, büyük ödül olan Altın Karagöz bu yıl Kazakistan’a gitti.

Yarışmanın finalinde başarılı sahne performansıyla dereceye girerek ikinci olan Moldova ekibi Gümüş Karagöz’ün, 3.’lüğe hak kazanan Gürcistan ekibi ise Bronz Karagöz ödülünün sahibi oldu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi adına Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) tarafından 56. Uluslararası Bursa Festivali kapsamında düzenlenen 31. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması sonuçlandı. Dünyanın 21 ülkesinden gelen dansçılar, Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu’nda hep birlikte sahneye çıkarak birlik ve beraberlik tablosu oluşturdu. Final gecesinde Azerbaycan, Şili, Kosova, Karadağ, Gürcistan, Belarus, Arjantin, Arnavutluk, Makedonya, Kırgızistan, Filipinler, Çin, Bosna Hersek, KKTC, Moldova, Kazakistan, Başkurtistan, Hindistan, Romanya, Tataristan ve Bulgaristan’dan gelen halk dansları ekipleri, son kez sahneye çıkarak 5’er dakikalık gösterilerini sergiledi. 31. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nın finalinde birinci olan Kazakistan ekibi Altın Karagöz ödülünün de sahibi oldu.

Yarışmada, yöresel kültürlerini yansıtan sahne performansları ile dereceye giren Moldova ekibi 2., Gürcistan ekibi ise 3. oldu. Yarışmada ayrıca Azerbaycan ve Romanya ekiplerine mansiyon ödülleri, KKTC ekibine ise TÜRKSOY Özel Ödülü verildi.

Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdülkadir Karlık, 31. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nın Bursa’da barış, kardeşlik ve dostluk rüzgarları estirdiğini söyleyerek, yarışmaya katılan tüm ekipleri tebrik etti. BKSTV Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Durmaz Yılbirlik ile Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Danışmanı ve BKSTV Genel Sekreteri Ahmet Erdönmez, yarışmaya renk katan tüm ekiplere katılım belgelerini verdi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum