ABD ve Almanya'ya dolgu oyuncak satıyor

abd-ve-almanyaya-dolgu-oyuncak-satiyor_a7fb0b7.jpg

AFYONKARAHİSAR (AA) – Afyonkarahisar’ın Sultandağı ilçesinde gittiği Halk Eğitim Merkezi kursunda dolgu oyuncak yapımını öğrenen ev hanımı Ebru Haşar, çizgi film karakterlerinden oluşan bebekleri yurt içi ve yurt dışına satışını yaparak ev ekonomisine destek oluyor.

Boş zamanlarını değerlendirmek için gittiği Halk Eğitim Merkezinde dolgu oyuncak yapımını öğrenen ve önce kendi çocukları oynasın diye örgü oyuncaklar yapan 38 yaşındaki Haşar’ın, daha sonra çizgi film karakterlerinden esinlenerek yaptığı bebekler çevresindekilerden de ilgi görmeye başladı.

“Elde ettiğim geliri çocuklarımın eğitimine harcıyorum”

Yaptığı bebekleri sosyal medya üzerinden gerek yurt içi, gerekse yurt dışına gönderen Ebru Haşar, elde ettiği geliri çocuklarının eğitimine harcıyor.

Haşar, 3 yıl önce Sultandağı Halk Eğitim Merkezinin açtığı “yardımcı çocuk bakım elemanı” kursuna gittiğini söyledi.

El becerisini fark eden kurstaki hocalarının önerisi üzerine dolgu oyuncak yapımına başladığını anlatan Ebru Haşar, internette yaptığı araştırma sayesinde kendisini geliştirdiğini ifade etti.

Sipariş üzerine evinde tek başına dolgu oyuncaklar ördüğünü belirten Haşar, “Genellikle bana ‘şöyle bir oyuncak istiyoruz’ diye resimler gönderiyorlar. Ben de bunları yapıp gönderiyorum. Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşım, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit olan Ömer Halisdemir’den esinlenerek, bordo bereli ve üniformalı bir bebek yapmamı istedi. Ben de kısa sürede örüp, hazırladım.” diye konuştu.

“İnsanların hayal gücünde ne varsa aynı şekilde yapmaya çalışıyorum”

Ebru Haşar, bir oyuncak bebeği yapmasının en fazla 3 gününü aldığına işaret ederek, şöyle devam etti:

“Siparişler çok yoğun olarak geldiğinde sabahlamak zorunda kalabiliyorum. Şu ana kadar yaklaşık bin adet oyuncak ördüm. İnsanların hayal gücünde ne varsa, benden ne istiyorlarsa aynı şekilde yaparak oyuncakları onlara göndermeye çalışıyorum. Ördüğüm çizgi film karakterleri arasında Elsa, Anna ve Heidi de var. Bir kargo şirketiyle anlaşarak kapıda ödeme imkanına da kavuştum. Sosyal medyada açtığım ‘Ebru’nun bebekleri’ sayfasıyla 22 bin takipçiye ulaştım. Sosyal medya sayfası ile dünyanın her yerinden insanlarla iletişim kurabiliyorum. ABD ve Almanya’dan siparişler alıyorum. ABD’ye önce 4 tane gönderdim, ardından 30’un üzerinde sipariş geldi. Virginia eyaletinden bir bayanla görüşüyorum. Siparişlerin çoğaldığını söylüyor. Bu nedenle ABD’de de bir internet sayfası açacağız. Böylelikle bebeklerimi dünya çapında satacağız.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum