Yeni KDV kanununa İTSO’dan tam destek

yeni-kdv-kanununa-itsodan-tam-destek_f58ab0d.jpg

Katma Değer Vergisi Kanununda yapılan düzenlemeler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanmasının ardından bugün Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. 33 yıldır uygulanmakta olan kanunda yapılan köklü değişikliklere iş dünyasından olumlu tepkiler geldi. İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası’nın yeni başkanı Yavuz Uğurdağ, KDV kanunundaki değişikliklerin ekonomik faaliyetlerde rahatlamaya yol açacağını vurgularken, yeni düzenlemelerin ülke genelindeki yaklaşık 1 milyon dolayındaki küçük ve orta boy işletmeyi rahatlatacak içerikte olduğuna belirtti. Uğurdağ, “Hükümetin ekonomik faaliyetlerde sıkıntıya neden uygulamaları sadeleştirmesi iş dünyasının önünü açıyor. Bu tarz uygulamaları son derece önemli buluyoruz” dedi.

Yeni düzenlemede gelişmiş ülkelerdeki uygulamaların model olarak alındığını gördüklerini belirten İTSO Başkanı Yavuz Uğurdağ şunları söyledi:

“Esâsında çok karmaşık olan ve bazı sıkıntılar doğuran KDV kanunu, yapılan yeni düzenleme ile basitleştirildi. Mükellefler üzerinde yük oluşturan birçok uygulama kaldırıldı. Küçük işletmelere yönelik KDV uygulamaları bakımından önemli kolaylıklar geldi. Küçük ve orta boy işletmeler bundan sonra KDV’sini beyannamesini verdiği aydan itibaren değil, ondan sonraki iki ay sonra ödeyecekler. Bu düzenlemenin yatırımı, üretimi, istihdâmı, ihracatı teşvik edeceğine inanıyoruz. Yük oluşturan bazı uygulamaların kaldırılması, küçük ve orta ölçekli işletmelerimizi rahatlatacağını düşünüyoruz. KOBİ’ler ekonomimizin can damarını oluşturuyor. KOBİ’lere yapılan her iyileştirme ekonomiye verir.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum