Türkiye yetenek açığında 6. sırada

meeting-strangers.jpg

Son 12 yıldır düzenli olarak küresel çapta bir Yetenek Açığı Raporu hazırlayan ManpowerGroup, 43 ülkeden 39.195 işverenle yapılan görüşmeler neticesinde ortaya çıkan 2018 Yetenek Açığı Raporu’nu yayınladı. Araştırmaya göre dünya çapındaki işverenlerin %45’i bir yetenek açığı olduğundan şikayet ederken, Türkiye’de bu oran %66’ya kadar çıkıyor.

ManpowerGroup tarafından 12 yıldır küresel çapta hazırlanan Yetenek Açığı Raporu’nun 2018 sonuçları 43 ülkeden 40 bine yakın işverenle görüşülerek hazırlandı. Bu araştırmaya göre işverenlerin yüzde 45’i, yetenek açığıyla karşı karşıya olduklarını ve doğru becerilere sahip personel bulmakta zorluk yaşadıklarını belirtiyorlar. Bir önceki raporda yüzde 66 olan Türkiye’deki yetenek açığı ise bu yıl da düşüş göstermiyor ve yüzde 66 olarak ölçülüyor.

‘Nitelikli İşçi’ ilk sırada

Bu sene zirvede “Nitelikli İşçi” açığı göze çarpıyor. Bir önceki raporda dünya sıralamasında ikinci sırada yer alan BT Personeli açığı altıncı sıraya geriliyor. Bir önceki Yetenek Açığı raporunun üçüncüsü Satış Temsilcisi açığı ise ikinci sıraya yükseliyor. Dünyadaki işverenler aynı zamanda Mühendis, Teknisyen ve Şoför pozisyonları için de yetenek açığının giderek arttığını ifade ediyorlar.

ManpowerGroup Türkiye Genel Müdürü Feyza Narlı, araştırmanın Türkiye sonuçlarını şu şekilde değerlendirdi; ‘’Araştırma sonuçlarının da gösterdiği gibi, Yetenek Devrimi’nin yarattığı etkiyle işverenler ihtiyaç duydukları yetenek bileşimine sahip insanları bulmakta zorlanıyorlar. Bu nedenle yetenekleri bulmak, işe almak ve elde tutmak için yeni bir yaklaşıma her zaman olduğundan daha çok ihtiyaç duyuyorlar. Artık şirketler, mevcut yetenekleri bulup tüketmekten çok, yetenek geliştirmeye odaklanmalıdır.’’

2018 yılında en fazla “Yetenek Açığı” bulunan 10 pozisyon:

Türkiye Dünya
1- Nitelikli İşçi 1- Nitelikli İşçi
2- Mühendis 2- Satış Temsilcisi
3- Teknisyen 3- Mühendis
4- Satış Temsilcisi 4- Şoför
5- Muhasebe ve Finans Personeli 5- Teknisyen
6- Operatör 6- BT Personeli
7- Şoför 7- Muhasebe ve Finans Personeli
8- Yönetici 8- Profesyonel Uzmanlar
9- Restoran/Otel Çalışanı 9- Ofis Destek Personeli
10- Temizlik/Ev İşleri 10- Operatör

 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum