SGK’dan işverenlere prim erteleme kolaylığı

752x395-1497956222455.jpg

Kayseri Sosyal Güvenlik İl Müdürü Hacı Ali Hasgül, özel sektörde faaliyet gösteren ekonomik ve diğer nedenlerle ödeme darlığı içinde bulunan işverenlerin ödemesi gereken 2016/Aralık, 2017/Ocak ve Şubat ayına ilişkin sigorta prim borçlarının ödeme sürelerinin, sırasıyla 2017/Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ertelendiğini söyledi.

İl Müdürü Hacı Ali Hasgül, yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“6770 sayılı Kanunla 5510 sayılı Kanuna ilave edilen geçici 72. Madde uyarınca, özel sektörde faaliyet gösteren ekonomik ve diğer nedenlerle ödeme darlığı içinde bulunan işverenlerin ödemesi gereken primlerin ertelenmesi suretiyle işverenlerimize kolaylık sağlanması, sigortalı çalıştırma ve prim ödeme istikrarının devamı gibi saiklerle2016/Aralık, 2017/Ocak ve Şubat ayına ilişkin sigorta prim borçlarının ödeme süresi, sırasıyla 2017/Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ertelenmiştir.”

“Herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için gerekli tedbirler alındı”

“Erteleme işlemleri Hizmet Sunumu Genel Müdürlüğümüzce herhangi bir başvuruya mahal bırakılmaksızın merkezden otomatik olarak yapılmıştır. Bu bağlamda 2016/Aralık, 2017/Ocak ve Şubat ayı ertelenen sigorta prim ödeme süresi bu ay başlamış bulunmaktadır. 2016 yılı Aralık ayı primi ödeme süresi 31 Ekim tarihinde ödenmesi gerekmektedir. 31 Ekim 2017 de aynı zamanda Eylül 2017 dönemi prim ödemesinin de yapılacağı işverenlerimizce unutulmamalıdır. İşverenlerimiz prim ödeme planlamalarını yaparken bu hususları göz önünde bulundurmalarını tavsiye ediyoruz. Ayrıca ödemelerde herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için gerekli tedbirler alınmış olup eğer Prim tahsilatında sorun yaşayan işverenlerimiz olursa en yakın Sosyal Güvenlik Merkezimize Başvurması halinde gerekli bilgilendirme yapılacaktır. Tahsilat yapan banka şubeleri bu konuda Merkezlerimizce ayrıca bilgilendirme yapılacaktır.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum