Sasa’ya büyük teşvik

sasaya-buyuk-tesvik_65e080a.jpg

Erdemoğlu Holding tarafından 2015 yılında bünyesine satın alınarak bünyesine katılan Sasa Polyester Sanayi A.Ş., büyümeye ve yatırımlara devam ediyor.

Proje bazlı yatırım teşvik sistemi içerisinde yer alarak teşvik belgesini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden alan Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, projenin cari açığa ve istihdama büyük katkısı olacağını söyledi.

Erdemoğlu Holding Sasa Polyesteri, 2015 yılında bünyesine katmıştı. Halka açık bir şirket olan Sasa AŞ bu tarihten itibaren hızlı bir yenilenmeye giderek, ciddi yatırımlar gerçekleştirdi. Teknolojik yenileme ve yeni endüstri 4.0 ile fabrikalarını büyüten Sasa, halen 350 bin ton olan plimer, elyaf ve kimyasallar üretiyor. Sasa, yeni yatırımlar ile bunu yakın zamanda 1 milyon 050 bin tona çıkaracağı belirtildi. Proje Bazlı Yatırım Teşvik sisteminde iki projesi ile teşvik belgesi alan Erdemoğlu Holding, önümüzdeki dönemde 7.8 milyar dolarlık yatırım yaparak, yıllık cari açığa 3.5 milyar dolarlık katkı sağlayacak.

Konuyla ilgili olarak bilgi veren Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, “ 10 Nisan günü Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız tarafından açıklanan proje bazlı teşvikten Sasa’da faydalanmıştır. Sasa, bu teşvik ile yaklaşık 5 bin kişiye istihdam sağlayacak ve Türkiye’nin dışa bağlı olduğu hammaddeler olan PTA, MEG gibi polyesterin hammaddelerini üretecektir. Bu iki hammadde toplamda 3 milyon 600 bin ton/yıl olarak üretilecektir. Ayrıca polimerler, cips, polipropilen, polivinil, ((PVC) ve süper emici polimerler olarak toplam 4 milyon 600 bin ton/yıl olarak üretilecektir. Toplam yatırım bedeli 7.8 milyar dolar olan projenin cari açığa yıllık 3.5 milyar dolarlık katkı sağlayacaktır. Bu projenin Sasa’ya ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını dilerim” diye konuştu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum