Samsung, krizlerden çip sayesinde çıkıyor

akmerkezses1.jpg

Yaşadığı Note 7 krizi sonrası bir de anavatanı Güney Kore’de soruşturmalara maruz kalan Samsung, ikinci çeyrekte faaliyet kârını hafıza çipi üretiminden sağladığı gelirin de etkisiyle yüzde 72 artırdı.

Geçtiğimiz yıl amiral telefonu Note 7’yi batarya sorunu nedeniyle piyasadan toplamak zorunda kalan Samsung bu durumdan 5 milyar doların üzerinde bir zararla çıkmıştı. Dev şirketi sarsan tek kriz de bu olmadı. Bu olaydan sadece birkaç ay sonra ülkedeki en büyük rüşvet ve yolsuzluk krizi olarak bilinen ve Devlet Başkanı Park Geun-hye’nin siyasi yetkilerinin elinden alınmasına sebep olan soruşturmaya da adı karıştı. Bu soruşturma nedeniyle Samsung’un ofisleri basıldı ve şirketin veliahtı Lee Jae-yong şubat ayında rüşvet suçundan tutuklandı.

Tüm bu olumsuz gelişmelere karşın Samsung Elecktronics 2. çeyrekte faaliyet karını yüzde 72,7 artırmayı başardı. Şirketin faaliyet kârı, 14,1 trilyon won olurken net kârı da 11 trilyon wona ulaştı. Aynı dönem ciro da yüzde 19,8 artışla 61 trilyon won seviyesine ulaştı.

Şirketin bu başarıyı özellikle hafıza çipi üretiminden sağladığı belirtiliyor. Şirketten yapılan açıklama da, hafıza çipi talebinde büyümenin cari çeyrekte de devam etmesinin beklendiği yönünde.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum