Kuveyt Türk’ten 550 milyon liralık sertifika ihracı

399645.jpg

Kuveyt Türk, 2018 yılına, ocak ayında toplam 550 milyon lira tutarlı kira sertifikası ihracı gerçekleştirerek başladı.

Kuveyt Türk’ten yapılan açıklamaya göre, bankanın talep toplamasını 2 Ocak’ta gerçekleştirdiği 104 gün vadeli, 350 milyon lira tutarındaki kira sertifikaları 17 Nisan’da ve talep toplamasını 16 Ocak’ta gerçekleştirdiği 120 gün vadeli, 200 milyon lira tutarında kira sertifikaları ise 17 Mayıs’ta anapara ve getiriyle birlikte vadelerinde sahiplerine dağıtılacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kuveyt Türk Hazine ve Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ruşen Ahmet Albayrak, 2017 yılında yurt içinde bir önceki yıla kıyasla yüzde 35’lik bir artışla toplam 2,3 milyar TL tutarında kira sertifikası ihraç ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Bu rakam, katılım bankacılığı sektörünün TL cinsinden yıllık en yüksek tutarlı kira sertifikası ihracıydı. Aralık 2017’de Sermaye Piyasası Kurulu’ndan alınan 5 milyar TL’lik limit dahilinde bu yıl toplam 550 milyon TL tutarındaki ilk ihraçlarımızı gerçekleştirerek yeni yıla hızlı bir başlangıç yaptık. 2018’de faizsiz fonların büyümesine, kira sertifikasına olan ilginin ve farkındalığın artmasına paralel olarak ihraç hacmimizi yeni sukuk modelleriyle çeşitlendirerek artırmayı planlıyoruz. Gelecek aylarda nitelikli yatırımcıya yapılan ihraçların yanı sıra halka arz yoluyla kira sertifikası ihraçları gerçekleştireceğiz.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum