Kazan dairesinden milyarderliğe

elon-musk5.jpg

Tesla Motors Inc CEO Elon Musk unveils a new all-wheel-drive version of the Model S car in Hawthorne, California October 9, 2014. Tesla Motors Inc on Thursday took its first step toward automated driving, unveiling features that will allow its electric sedan to park itself and sense dangerous situations. The company also said it will roll out an all-wheel drive option of the Model S sedan that can go from zero to 60 miles per hour in 3.2 seconds yet doesn't compromise the vehicle's efficiency. Musk said "D" stands for "dual motor," meaning Tesla's all-wheel drive vehicle will have a motor at either end of the chassis to increase control. REUTERS/Lucy Nicholson (UNITED STATES - Tags: TRANSPORT SCIENCE TECHNOLOGY BUSINESS HEADSHOT) - RTR49M2Y

Son yıllarda dünyanın en çok konuştuğu milyarderlerden olan Elon Musk, saatte 18 dolara kazan dairelerini temizliyordu.

Tesla Motors ve SpaceX şirketlerinin sahibi olan, Silikon Vadisi’nin en maceracı girişimcisi Elon Musk, ulaştırma endüstrisinde yaptıkları ile adeta devrim yapıyor.

Şu an 16,6 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zenginleri arasında yer alan Musk bu noktaya gelmek için hiç de kolay bir yol kat etmedi.

12 yaşında kendi video oyununu yaparak girişim dünyasına erken yaşta adım atan Musk’un geçmişinde yaptığı en ilginç işlerden birisi de kazan dairesi temizlikçiliği. 1989 yılında bu işi yapan Musk o zamanlar saatte 18 dolara kazan dairelerini temizliyordu.

Bir dönem üniversitede kaldığı yurt odasını gece kulübüne çevirerek kiraya veren Musk’un milyarderliğe götüren en büyük adım ise 1999 yılında kardeşi ile kurduğu Zip2 şirketi oldu. Sadece üç yıl sonra şirketi HP’ye 307 milyon dolara saten Musk, buradan kazandığı paradan 12 milyon dolarını finansal servis şirketi X.com’a yatırdı. Bu şirketin 2000 yılının başında PayPal ile birleşmesi ve ardından PayPal’ın eBay tarafından satın alınması sonucu Musk buradan da 180 milyon dolar kazanç elde etti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum