Kariyer.net, İstihdam Endeksi’nin Mart 2018 verileri açıkladı

kariyernet-istihdam-endeksinin-mart-2018-verileri-acikladi_7c9349c.jpg

Kariyer.net’in istihdam piyasasının nabzını tuttuğu İstihdam Endeksi’nin Mart 2018 verileri açıklandı. Yeni iş ilanı sayısı geçen yıla oranla yüzde 29, Şubat ayına oranla yüzde 16 artış gösterdi. İstihdam piyasasında baharın hareketli geçtiğini gösteren endeks sonuçlarına göre, Turizm sektöründe ve bu sektörün etkin olduğu Antalya, Muğla ve İzmir gibi şehirlerde önemli hareketlilik gözlemleniyor.

İstatistiklerin gösterdiği tabloya göre, Mart ayı istihdam endeksi verileri; özgeçmiş sayısı 25.939.532, yeni iş fırsatı 78,074, yeni iş ilanı sayısı 22 bin 307, başvuru alan ilan sayısı en fazla olan pozisyonlar satış temsilcisi, mühendis, muhasebe elemanı, teknisyen, satış müdürü, başvuru alan ilan sayısı en fazla olan şehirler İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Kocaeli olarak belirlendi. Başvuru alan ilan sayısı en fazla olan sektörler tekstil, üretim-endüstriyel ürünler, bilişim, yapı ve hizmet. Şehir bazında başvuru alan ilan sayısı en fazla olan sektörler İstanbul(Avrupa): Tekstil, İstanbul(Asya): Bilişim, Ankara: Yapı, İzmir: Üretim-Endüstriyel Ürünler, Bursa: Otomotiv, Kocaeli: Üretim-Endüstriyel Ürünler, Antalya: Turizm, Tekirdağ: Sağlık, Adana: Sağlık, Muğla: Turizm şeklinde oldu.

Ayrıca yine verilere göre, Mart ayında başvuru alan ilan sayısı en fazla olan ilk 10 pozisyona bakıldığında Satış Temsilcisi pozisyonunun zirvede yer aldığı görülüyor. Sıralamada yer alan diğer pozisyonlar arasında, Çağrı Merkezi Elemanı pozisyonunda geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 45; Teknisyen pozisyonunda yüzde 44; İnsan Kaynakları Uzmanı pozisyonunda yüzde 43 ve Mühendis pozisyonunda ise yüzde 40 oranında artış kaydedildi. İlan sayısı en fazla olan ilk 10 şehre ilişkin yapılan değerlendirmede, Muğla’nın yüzde 55 ile geçen yıla göre en çok artış yakalayan şehir olduğu ortaya çıktı. Muğla’nın ardından yüzde 47 ile Antalya, yüzde 46 ile Tekirdağ, yüzde 41 ile İzmir sıralandı. İstihdam endeksinde, şehirler bazında başvuru alan ilanların sektörler açısından değerlendirmesi de yapıldı. Buna göre başvuru alan ilan sayısı en fazla olan sektör İstanbul’un Avrupa Yakası’nda Tekstil; Anadolu Yakası’nda Bilişim oldu. Muğla ve Antalya, Turizm sektörüyle ön plana çıkarken, İzmir ve Kocaeli’nde Üretim-Endüstriyel Ürünler, Tekirdağ ve Adana’da ise Sağlık sektörleri yer aldı. Lider sektörlerine ilişkin yapılan değerlendirmede ise tüm pozisyonlarda geçen yıla göre artış yaşandığı görüldü. Şubat ayında liderliği Üretim ve Endüstriyel Ürünlere kaptıran Tekstil sektörü, Mart ayında yeniden liderliğe yükseldi. Uzun süredir liderliğini sürdüren Turizm sektörü ise en çok ilan yayınlanan ilk 10 sektör arasında hem geçen aya hem de geçen yıla göre en çok artış yakalayan sektör oldu.

Başvuru yapan adayların eğitim durumuna göre yapılan değerlendirmede ilköğretim mezunu olan adayların başvurularının Mart ayında azaldığı, üniversite seviyesinde olanların ise arttığı görüldü. Geçtiğimiz aya göre başvurulan ilan sayısı en fazla artan ilk 10 mühendislik pozisyonuna bakıldığında Kalite Kontrol Mühendisi pozisyonunun (+ yüzde 23) ilk sırada yer alırken onu yüzde 22 artışla Saha Mühendisi ve yüzde 19 artışla Endüstri Mühendisi pozisyonu izledi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum