Ford Otosan’a toplumsal cinsiyet eşitliğini alanında ödül

ford-otosana-odul.jpg

Ford Otosan, toplumsal cinsiyet eşitliğini destekleyen çalışmalarıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından düzenlenen 2016 Yılı Çalışma Hayatında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ödüllerinde 2. oldu.

Şirket açıklamasına göre, Ford Otosan, çalışma hayatında toplumsal cinsiyet eşitliğinin geliştirilmesi çalışmaları kapsamında başta işverenler olmak üzere çalışma hayatının tüm alanlarında bilinç ve duyarlılığın artırılması amacıyla her yıl düzenlenen etkinlikte ikincilik ödülüne layık görüldü.

Ankara’da gerçekleştirilen törende ödülü Ford Otosan İnsan Kaynakları Direktörü Nursel Ölmez Ateş aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ateş, şunları kaydetti:

“Türkiye otomotiv sanayinin kadın istihdamında lider şirketi Ford Otosan olarak bu ödül bizim için çok anlamlı. Çalışma hayatında ve aynı zamanda sosyal hayatta cinsiyet ayrımcılığının önlenmesi için özveriyle çalışıyor ve kadın istihdamını destekliyoruz. Ekonomik büyüme ve toplumsal kalkınmanın ancak bu sayede sağlanacağına inanıyoruz. Kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık yaklaşımımız doğrultusunda işe alımdan başlayarak tüm insan kaynakları süreçlerimizde cinsiyet eşitliğini öngören politikalar uyguluyoruz.

Kadın çalışanların kişisel yetkinliklerinin geliştirilmesine öncelik veriyor ve potansiyel kadın yönetici havuzu oluşturarak kadınların üst yönetim düzeyinde görev almalarına yönelik uygulamalar yürütüyoruz. İşe alımda ofis çalışanlarımızda yüzde 50 kadın, üretim çalışanlarımızda ise yüzde 25 kadın hedefi koyduk. 2013 yılında ofis çalışanları işe alım oranımız yüzde 25 iken 2016 yılında bunu yüzde 30’a yükselttik. Üretim çalışanlarımızda ise 2013 yılında kadın işe alım oranımız yüzde 7 iken 2016 yılında yüzde 16’yı şimdiden yakaladık. Hedefimize en kısa sürede ulaşmak amacıyla çalışmalarımız devam ediyor.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum