Fırsatçı yok ama mücadele var: “İş dünyası bezdi”

denetim.jpg

Ülkede girdi ve toptan fiyatlar %40-50 artarken, hükümet “haksız zam yapan” esnaf ve tüccarın tepesine binerek şirketlerin ciro darboğazını iyice ağırlaştırıyor.

AKP’ye yakın duran basında cadı avına dönen göya fırsatçılarla mücadele kampanyasına 45 bin şikayet gelirken, olay UFO  ziyaretlerini andırır bir toplumsal histeriye dönüştü.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan  “Sizlerin de çok iyi bildiği gibi bazı fırsatçılar; yüzde 200, yüzde 300 oranında fiyatlara aşırı zam yapmışlardı. Bunları tespit ettik, firmalarla iletişime geçtik. Kendilerinden savunma istedik. Etiketlerde hatalar tespit ettik ve bu yönde de cezaları uyguladık” açıklamasıyla şüphe ateşine benzin döktü.  Kaç fırsatçı var?  Hakkaten böyle bir sorun var mı?  İş dünyası ne düşünüyor?

İşte yine Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın Ankara Ticaret Odası (ATO) Meclis Toplantısı’nda yaptığı konuşma:

Şu ana kadar 5 bin 300 firmayı, 77 bin 386 ürünü denetledik” – “337 firmanın 6 bin 358 ürününde hatalı fiyat artışı tespit ettik. Bin 581 ürünün etiketinde yanlış uygulamalar, gramajlarda oynamalar fark ettik”

Orana vuralım, denetlenen firmaların %6’nın usulsüzlük yaptığı tespit edilmiş. Tabii bu suçlama, rekabet hukukunun en zor başlığı olan adil fiyat tespitinde zabıta ne zaman uzmanlaştı sorusuna cevap yok.

Ayrıca, firmaların Ticaret Bakanlığı’na  verdiği savunmalarda ne dendi, kimse bilmiyor, kimse “masumiyet karinerisi” takmıyor, savunması alınan her dükkan suçlu.

Ürün bazında  da öyle yoğun bir fırsatçılık yok. Ürünlerin sadece “%12’nde hatalı uygulama” var. Ne demekse?

Ama vatandaş kan kokusu almış bir kere, her gördüğü yerde şikayeti basıyor:

Yine Sayın Pekcan anlatıyor:   Alo 175 hattına 46 bin 13 başvuru geldi. 15 kişilik kadroyu 30 kişiye çıkardık. Bu hafta mobil uygulama başlatıyoruz. Şikayetle ilgili fotoğraf çekilip gönderilebilecek. Şikayetlerle ilgili gelişmeler telefondan izlenebilecek. Şikayetler merkeze ve ticaret il müdürlüğüne gidecek ve anında tedbir alınacak.”

Tebrikler, cadı avına destek verip zaten bunalan işdünyasını iyice bezdireceksiniz.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum