Fintechler martta 2.9 milyar dolar yatırım aldı

adobestock_235711851-990x556.jpeg

Fintech girişimleri, mart ayında 136 anlaşmayla melek ve risk sermayesi yatırımcılarından toplam 2.9 milyar dolar değerinde yatırım aldı. Mart 2020’de Türkiye’den yatırım alan tek fintech şirket Apsiyon oldu.

Küresel çapta fintech girişimlerine yatırımlar hız kesmeden devam ediyor. Girişimcilik ekosistemi ve bu ekosistemin aktif olduğu pazarlar ile alakalı analitik veriler hazırlayan Startups.Watch, küresel fintech ve insurtech ekosistemleri ile ilgili yeni raporlarını yayınladı. Küresel Finfech Raporu, Mart 2020’nin fintech yatırım faaliyetlerini ele alıyor. Rapora göre, Mart 2020’de fintech girişimleri 136 anlaşmayla melek ve risk sermayesi yatırımcılarından toplam 2.9 milyar dolar değerinde yatırım aldı. Bu dönemde ödemeler, bankacılık ve kripto para birimleri yatırımcıların ilgi odağı oldu.

TÜRKİYE’DEN TEK FİRMA YATIRIM ALDI

Gojek, Bakkt, iCapital Network, Xinja Bank, Thought Machine en çok yatırım alan fintech firmaları olurken Mart 2020’de Türkiye’den yatırım alan tek fintech şirket Apsiyon oldu. Mart 2020’de insurtech alanındaki yatırım faaliyetlerini ele alan rapora göre insurtech girişimleri 23 anlaşmayla melek ve risk sermayesi yatırımcılarından toplam 224 milyon dolar yatırım aldı. The Zebra, Ladder, At-Bay, Tractable, Concirrus en çok yatırım alan fintech firmaları oldu. Insurtech yatırımları bu yıl 38 anlaşmayla toplam 624 milyon dolar yatırım topladı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum