Apple Alman devini satın aldı

s-63454ef036bc84e86c3b95dfa436b809e74073fe.jpg

Artırılmış gerçeklik üzerine çalıştıklarının ipucunu veren Apple, bu konuda önemli kazanımlar elde eden Alman şirket SensoMotoric Instruments‘ı (SMI) satın aldı.

Geçtiğimiz haftalarda San Jone Kaliforniya’da gerçekleşen yazılım geliştirici konferansı (WWDC) Apple’ın yenilikleriyle konuşulmuştu. Apple yakın zamanda gerçekleştirmek isterdiği artırılmış gerçeklik (AR) projesi hakkında açıklamalarda bulunmuştu. Şirket vakit kaybetmeden satın alım işlemini de gerçekleştirdi.

Apple merkezi Almanya’da bulunan ve bugüne kadar göz takibi konusunda önemli kazanımlar elde etmeyi başarmış olan SensoMotoric Instruments‘ı (SMI) satın aldı. MacRumors adlı web sitesinde ilk kez duyurulan satın alma sonrasında resmi bir açıklama yapılmazken, Apple ise soruları klasik cevabıyla yanıtladı. Bu cevap her zaman olduğu gibi Apple’ın zaman zaman küçük teknoloji firmalarını satın aldığı ve bunlarla ilgili planlarını asla konuşmadığı yönünde tekrarlandı.

1991’DE KURULMUŞTU

1991 yılında Almanya’da kurulan ve göz takibi konusunda uzmanlaşan SMI, son yıllarda özellikle artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) konularına eğilmiş. Özellikle gözünüzü takip eden ısı haritaları ve veri odaklı çalışmasıyla da dikkat çekiyor.

Satın alma sonrasında SMI web sitesinde de bazı güncellemere gitmiş. Şirketin adres bilgileri ve yönetim kadrosu siteden kaldırılırken, hali hazırda mevcut ürünlerin listelenmesine de son verilmiş durumda. Bu da Apple’ın SMI’ı satın alarak tamamen bünyesine kattığını gösteriyor ve şirketin merkezi de Cupertino’ya taşınıyor.

Böylece SMI ve teknolojileri bundan böyle Apple’ın kendi içindeki teknolojileri geliştirmek için kullanılacak. Apple’ın son dönemde artırılmış gerçeklik ve VR konusundaki ilgisi ise bu satın almayı açıklıyor. Apple’ın SMI için ne kadarlık bir rakam ödediğinin belli olmadığı ifade ediliyor.

BİRÇOK SEKTÖRE UYARLANMASI BEKLENİYOR

Mağazacılık, sağlık ve daha birçok sektöre uyarlanması beklenen artırılmış gerçeklik ürünü gözlükler ilk olarak Apple ürünleriyle bağdaştırılacak. Sanal gerçeklik (VR) teknolojisinden daha çok artırılmış gerçekliğin teknolojide gelişmesi gerektiğini savunan teknoloji devi Apple’dan gelen bu hamle yakın zamanda artırılmış gerçeklik (AR) ürünlerine fazlasıyla aşina olunacağını gösteriyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum