4 bilezikle başladı, 1 milyon liralık servetin sahibi oldu!

4-bilezikle-basladi-8050028c5528105fe30d.jpg

Antalyalı Fatma Öncel, 4 bileziğini satarak hayvancılık işine başladı. Bir inekle sektöre giriş yapan 38 yaşında olan girişimci, bugün inek sayısını 130’a çıkardı.

“Aile ekonomisine katkı sağlamaya başlamıştım”

Aile ekonomisine katkı sağlamak için hayvancılık sektörüne giriş yapan Fatma Öncel, azmetti ve zoru başardı. Hayvancılık yapmaya başlamadan önce çalışmadığını ve eşinin polis olduğunu ifade eden Antalyalı kadın girişimci, “Sektöre giriş amacım aile geçimine katkı sağlamaktı. 4 tane bileziğim vardı. Bunları 2 bin 500 liraya sattım ve 2 bin 400 lira vererek sadece bir tane inek alabildim. Bileziklerden kalan yüz lirayla da yem aldım. Bir ineğin sütünü sattım aile ekonomisine katkı sağlamaya başladım. Bir süre sonra sütten elde ettiğim gelirle yeni hayvan sayısını artırdım. İneklerin sayısını 20’ye kadar yükselttim” dedi. Artan hayvan sayısının yem ihtiyacını artırması sonrasında tarla kiralayarak hayvan yemi üretmeye başladığını belirten Öncel, maliyetleri düşürdüğünü ifade etti.

Büyük bir çiftlik sahibi oldu

“Bugün sahip olduğum inek sayısı 130’a kadar yükseldi. Bunun yanında 25 tavuğum, 107 tane keçim ve 3 tanede atım var. Bir inekle başladığım hayvancılık işi bana 1 milyon liradan fazla servet getirdi” diyen genç girişimci bu servete yaklaşık 10 yılda ulaştığının altını çizdi. 20 ineğin tüm bakım ve ihtiyaçlarını tek başına karşıladığını söyleyen Öncel, “İşlerin büyümesi ve hayvan sayısının artması sonrasında işçi almak zorunda kaldım. Artık hep birlikte çalışıyoruz” dedi.

Hayvanlarını organik yemlerle beslediğini aktaran Fatma Öncel, sadece süt ve yumurta üretiminden aylık 45 bin lira kazanç sağladığını, kesime giden hayvanlarda hesaba dahil edildiğinde aylık gelirinin 65 bin liraya yükseldiğini sözlerine ekledi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum