Zirve sonrası ilk açıklama

5a8b2f6ac9de3d183819d136-2.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin katıldığı “Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi” sona erdi. Liderler kritik toplantı sonrası ortak basın toplantısında açıklamalarda bulunuyor.

İlk açıklamayı Erdoğan yaptı:
– Cumhurbaşkanı Erdoğan, üçlü zirveye ilişkin “Bugün önümüzdeki döneme ışık tutacağına inandığımız istişareler gerçekleştirdik ve atılacak adımları belirledik.” dedi.

– Erdoğan: “Suriye’nin toprak bütünlüğünün sağlanabilmesi, tüm terör örgütlerine aynı mesafede olunmasına bağlıdır.”

– Erdoğan: “Suriye’nin toprak bütünlüğünün sağlanabilmesi, tüm terör örgütlerine aynı mesafede olunmasına bağlıdır.”

– Erdoğan: “Münbiç başta olmak üzere PYD/YPG’nin kontrolündeki tüm bölgeleri güvenli hale getirene kadar durmayacağımızı tekrarlamakta fayda görüyorum.”

– Erdoğan: “Tel Fırat bölgesini, Suriyeli kardeşlerimiz için yaşanabilir hale getirmek için Rus ve İranlı dostlarımızla çalışma yürütmeye hazırız.”

– Erdoğan: “Suriye’de kaos çıkartılmak istenen yerlere önce DEAŞ’ın yerleşmesinin önü açılmakta, sonra onunla mücadele bahanesiyle YPG/PYD sokulmakta ve böylece terör döngüsü tamamlanmaktadır.”

– Erdoğan: “Ne Suriye’nin, ne de bölgemizin geleceğinin üç beş terör örgütünün tasallutu altında kararmasına izin vermeyeceğiz.” diye konuştu.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise;

– İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 3’lü Suriye Zirvesi sonrası yaptığı açıklamada, “Terörle mücadele devam etmeli. Terör örgütünün kalıntıları Suriye’den çıkarılmalı. Suriye’nin geleceği Suriye halkını ilgilendiriyor. Özgür seçimle kendi geleceklerine karar verebilirler” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise;

– Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 3’lü Suriye Zirvesi sonrası yaptığı ortak açıklamada, “Rusya, İran ve Türkiye Suriye’nin toprak bütünlüğünden yanadır. Suriyeliler ileride devlet yapılarıyla ilgili parametreleri kendileri belirleyecekler” dedi.

– Terörle mücadelede bilgi alışverişini artırmaya karar verdik” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum