Yılın Sivil Toplum Farkındalık Ödülleri Töreni

yilin-sivil-toplum-farkindalik-odulleri-toreni_f1454ca.jpg

ANKARA (AA) – AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, “Anamuhalefet partisi Genel Başkanı bir mülakatta diyor ki; ‘dayatmayla anayasa olmaz.’ Bu, Meclisi yok saymaktır. Mecliste görüşüldü bu anayasa, kendisi de oradaydı. Millet iradesinin temsili neredir? Meclistir. Milletin temsilcileri orada. Bütün bunlar ortadayken, ‘Bu anayasa değişikliği dayatmadır’ demek, siyaseti, milli iradeyi inkar etmek demektir.” dedi.

Yıldırım, parti genel merkezinde, AK Parti Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanlığınca düzenlenen “Yılın Sivil Toplum Farkındalık Ödülleri Töreni”nde konuştu.

Ülkesi için çalışan, üreten, hizmet aşkıyla gayret gösteren herkesin yanında olduklarını, bundan sonra da olmaya devam edeceklerini belirten Yıldırım, bugün sosyal sorumluluk bilincini yaymak ve bu alanda farkındalığı daha da geliştirmek için bir arada olduklarını bildirdi.

Memleket için fedakarca gayret gösteren ve güzel projeler üreten herkesin gayretlerinin bilinmesini, tanınmasını, karşılık görmesini hedeflediklerini aktaran Yıldırım, ödül almaya hak kazanan bütün proje sahiplerini kutladı.

Yıldırım, “Türkiye, sosyal sorumluluk kavramının hakkını sonuna kadar veren bir ülkedir. En büyük sosyal sorumluluk, savaştan canını kurtarmak için ülkemize sığınan 3 milyon kardeşimizdir, Suriyelidir. Beş yılda bu ülke topraklarında hayata gözünü açan 200 bin Suriyeli çocuk var. Onlar, bu topraklarda doğdu. Onlar, bu toprakların insanı olarak büyüyecek, yaşayacak.” diye konuştu.

Suriye’den gelen bütün göçmenlere sağlık hizmeti, büyük bir çoğunluğuna eğitim hizmeti verildiğini, meslek öğretildiğini ve hayata tutunmaları için ne gerekiyorsa yapıldığını vurgulayan Yıldırım, şöyle devam etti:

“Bu işin bir tarafı. Diğer tarafını da söyleyeyim. 2002 yılında Türkiye’de hükümet eliyle devlet marifetiyle yapılan sosyal desteklerin tamamı 3 milyar civarındaydı, 3 katrilyon. Bugün ne kadar? 45 milyar. 15 kat. Sosyal devlet, solcu olmakla olunmuyor, sosyal devlet sosyal ihtiyaçları görmekle oluyor. Bu işin lafını yapmakla olmuyor. Solcu dostlarımız, sosyal demokratlar bol bol konuşur. Sosyal projeler, sosyal katılımcılık, sosyal adalet, sadece konuşurlar. Ama konuşmadan yapanlara bu ülkenin ihtiyacı var. Adres de AK Parti’dir. AK Parti az konuşan, çok çalışan partinin adıdır. Milleti, ülkesi için ilk günden beri Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ülkemizin sorunlarını, dağ gibi sorunları, dağ gibi hizmetlere dönüştürerek bugünlere geldik.”

Başbakan Yıldırım, bunun karşılığını milletin verdiğini belirterek, “11 referandum, seçim geçirdik. Her birinde milletimiz yapılanları gördü, takdir etti ve gereğini yaptı. Millete söyleyecek tek bir lafımız yok. Hele hele 15 Temmuz’dan sonra milletin karşısında ceket alıp kaçmak değil şapka çıkarmak yakışır başka hiçbir şey yapamayız.” dedi.

Milletin demokrasiyi koruduğunu, Türkiye’nin geleceğinin aydınlık günlerini teminat altına aldığına değinen Yıldırım, “Bu millet için daha ne yapacaksın, gece gündüz çalışacağız, daha çok üreteceğiz, daha çok iş alanı yapacağız, terörü ülke gündeminde en aşağı sıralara indireceğiz. Daha fazla ekonomi, daha fazla iş, daha fazla aş ve ülkemizin her köşesinde insanlarımızın mutlu olması için emniyet içinde yaşaması için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

– “Biz daha topa girmedik”

Anayasa değişikliği konusuna değinen Yıldırım, “Biz daha topa girmedik. Biraz söylenenler söylensin, herkes eteğindeki taşı döksün, kafasındaki bütün soruları, düşünceleri ortaya koysun, biz de çıkıp hangisinin doğru, hangisinin doğru olmadığını anlatacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Anayasa dayatma kültürüyle olmaz” sözlerini eleştirerek, şu görüşlere yer verdi:

“Anamuhalefet partisi Genel Başkanı bir mülakatta diyor ki; ‘dayatmayla anayasa olmaz.’ Bu, Meclisi yok saymaktır. Mecliste görüşüldü bu anayasa, kendisi de oradaydı. Millet iradesinin temsili neredir? Meclistir. ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.’ diye Meclisin duvarında yazıyor. Milletin temsilcileri orada. Bütün bunlar ortadayken, ‘Bu anayasa değişikliği dayatmadır’ demek, siyaseti, milli iradeyi inkar etmek demektir. Talihsiz bir beyanattır.”

Başbakan Yıldırım, Mecliste anayasa yapılmadığını, yapılacak anayasa değişikliğini millete götürecek alt yapının hazırlandığını belirtti.

Yıldırım, şunları kaydetti:

“Millet bizi seçmiş Meclise göndermiş, ‘Benim ihtiyaçlarım neyse bunu halledin.’ diyor. Her seçim öncesi yollara düşmüşüz. Bütün partiler, ‘Anayasanın değişmesi lazım, darbe anayasası gitsin, yerine Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılayacak anayasa gelmesi lazım.’ bunu herkes söylüyor. Söylüyoruz, hepimiz söyledik. Hadi buyurun hep beraber yapalım. Ben daha bu yola çıkmadan Sayın Kılıçdaroğlu’na şunu söyledim; ‘Tamam siz cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine karşısınız, parlamenter sisteme tarafsınız, bunu da biliyoruz ama yine çözüm var. Siz teklifinizi getirin, biz de teklifimizi getirelim, birlikte oylayalım, millete götürelim, millet hangisine karar veriyorsa o olsun.’ Buna da yanaşmıyorlar. Ne yapacağız söyleyin. Hadi gel kardeşim, bizimkini kabul etmiyorsan kendininkini getir. İkisini de millete götürelim, kararı işin sahibi versin, millet versin. Buna yanaşmayacaksın, bizim getirdiğimiz teklife ‘hayır’ diyeceksin, olur, ona da itirazımız yok ama demokrasiyi sindireceksin kardeşim. Öyle dayatmaydı, bilmem neydi, Meclis iradesini yok saymak günü gelir millet de sizi yok sayar. Milletin iradesini yok saymanın sonu budur. Onun için bu talihsiz beyanatı bir an önce düzeltmesi yerinde olur diye düşünüyorum.”

(Sürecek)

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum