Yıldırım: Habur’a alternatif kapı teklif ettik

BİNALİ.jpg

Başbakan Binali Yıldırım, Irak ziyaretine ilişkin, “Sayın İbadi’den bu yönde bir talep gelmiştir. Arkadaşlarımız üzerinde çalışıyorlar, içeriği ve zamanı konusunda” dedi.

Yıldırım şöyle konuştu:

“Başika bir eğitim kampıdır. Orada eğitilen birlikler DEAŞ ile mücadele de önemli görevler yaptı. Önümüzde daha önemli meseleler var, Başika’nın gereğinden fazla gündeme getirildiğini düşünüyorum. IKBY’nin referandumundan sonra Irak merkezi hükümeti ile ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Bu anlamda kapsamlı bir ekonomik ve askeri iş birliği olabilir.

Irak referandum sonrası Erbil ve Süleymaniye’ye uçuşları durdurdu, bizde buna paralel olarak durdurduk. Ayrıca askerlerimiz ortak tatbikat yürütüyorlar. Hazırlıkları tamamlandıkça ilave tedbirler alınacak. Bu konuda ipuçlarını Cumhurbaşkanımız verdi.

Bizim Irak’a açılan sadece 1 kapımız var. O da Habur. Tabiki Irak orayı kapatma hakkına sahip. Buna saygı gösteririz. Ama bizim teklifimiz Irak ile olan ticari faaliyetlerin zarar görmemesi için Habur’un batısında Ovaköy kapısının faaliyete geçirilmesi. Bunu teklif ettik.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum