Yerel seçimler için ilk anket! İttifaklar devam etsin mi?

yerel.jpg

Optimar Araştırma Şirketi, yerel seçimlerle ilgili ilk araştırmayı yaptı. “Genel seçimlerdeki ittifaklar yerel seçimlerde de devam etmeli mi?” sorusu üzerinden yapılan araştırmada Cumhur İttifakı’nı oluşturan AKP ve MHP’nin seçmenlerinin büyük çoğunluğunun iki parti arasındaki ittifakın yerel seçimlerde de sürdürülmesini istediği görüldü.

30 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında, 26 ilde bin 787 kişi ile Optimar Araştırma’nın yüz yüze gerçekleştirdiği araştırmada, seçmene “Genel seçimlerdeki ittifaklar yerel seçimlerde de devam etmeli mi?” sorusu soruldu.

Katılımcılar “Genel seçimlerdeki ittifaklar yerel seçimlerde de devam etmeli mi?” sorusuna, yüzde 44.6 oranında “etmeli”, yüzde 34.4 oranında ise “etmemeli” derken yüzde 21 oranında ise fikir beyan etmediler. “İttifak devam etmeli” diyenlerin partilere göre dağılımında ise, genel seçimlere Cumhur İttifakı ile katılan AKP ve MHP tabanının ağırlıkta olduğu görüldü. AKP seçmenin yüzde 53.3’ü, MHP seçmenin ise yüzde 59.8’i yerel seçimlerde de genel seçimlerde olduğu gibi ittifak kurulmasını istedi. Millet İttifakı ile seçimlere katılan CHP-İP-SP seçmeni ise genelde ittifakı soğuk baktı. İttifak ile yerel seçimine “evet” diyenlerin oranı CHP’lilerde yüzde 38.6, İyi Parti’lilerde yüzde 39.5 olurken Saadet Parti’lilerde ise yüzde 55 oldu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum