Yemen'deki olaylar

HACCE (AA) – Yemen’in Suudi Arabistan sınırındaki Hacce vilayetinde orduya bağlı güçler ile Husiler ve devrik lider Ali Abdullah Salih yanlıları arasında çıkan çatışmalarda Husilerden 7 kişinin öldüğü, 4’ünün esir alındığı bildirildi.

Yemen ordusuna bağlı 5. Askeri Bölge Basın Merkezi’nin sosyal paylaşım sitesi Facebook hesabından yapılan açıklamada, orduya bağlı güçlerin, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin desteğiyle Hacce iline bağlı Harad ilçesinde operasyon düzenleyerek, Husilerin kontrolündeki bazı bölgeleri geri aldığı ve Hacce’ye bağlı Harad ilçesinin merkezine doğru ilerlemeye devam ettiği kaydedildi.

Açıklamada, operasyon sırasında çıkan çatışmalarda Husiler ve Salih yanlılarından 7’sinin öldürüldüğü, 4’ünün esir alındığı belirtildi.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın yaşandığı Yemen’de başta Suudi Arabistan sınırında yer alan bölgeler olmak üzere ülkenin farklı illeri, Husiler ve Salih yanlıları ile koalisyon güçleri ve hükümet birlikleri arasındaki yoğun çatışmalara sahne oluyor. Yaklaşık iki yıldır devam eden çatışmalar sonucu yaklaşık 7 bin kişinin yaşamını yitirdiği, 36 bin kişinin yaralandığı, 3 milyondan fazla Yemenli’nin de evlerini terk etmek zorunda kaldığı ifade ediliyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum