Van'da bin 510 hastaya evde sağlık hizmeti

VAN (AA) – Van Halk Sağlığı Müdürü Yakup İmren, ilde aktif olarak bin 510 hastaya evde sağlık hizmeti verildiğini bildirdi.

İmren, yaptığı yazılı açıklamada, evde sağlık hizmeti ihtiyacı olan bireylere sosyal ve psikolojik danışmanlık hizmetlerini de kapsayacak şekilde muayene, tetkik, tahlil, tedavi, tıbbi bakım, takip ve rehabilitasyon, ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin aile ortamında sunulması amacıyla Evde Sağlık Hizmetleri İletişim ve Koordinasyon Merkezi kurulduğunu hatırlattı.

Evde sağlık ekipleri ve aile hekimlerinin kayıtlı yatalak hastaları periyodik olarak ziyaret ettiğini ve onların muayene, tetkik ve tedavilerini yaptığını belirten İmren, uzman hekim değerlendirilmesi gerektiği kanaatine varılan durumlarda hastanın uygun koşullarda hastane ortamına naklinin sağlandığını ifade etti.

İmren, evde sağlık hizmetleri kapsamında hastaların sağlık ihtiyaçları ve hastalık hallerinin sona erene kadar gerekli bütün sağlık hizmetlerinin en iyi şekilde sağlandığı dile getirerek, şunları kaydetti:

“Yönetmelik kapsamında öncelikli olarak, sağlık kurumuna ulaşmada çeşitli sıkıntılar yaşayan, özellikle yatağa bağımlı hastalar başta olmak üzere kronik rahatsızlığı olanlar ve göğüs hastaları, ileri derece kas hastaları, bakıma ihtiyacı olan engelliler, terminal dönem onkoloji hastaları ve yaşlıların bu kapsamda değerlendirilmesi düşünüldü. Amacımız, hastalarımıza yeni tanı konulmasından ziyade, tedavilerin düzenli takibi ve gerekli eğitimlerin verilerek, hem hasta hem de hasta yakınının bilinçlendirilmesidir. Ayrıca ihtiyaç halinde hastalarımıza evde ağız diş sağlığı hizmet de verilmektedir.”

Hizmetin kayıtlı hastalara randevu sistemiyle verildiğini anlatan İmren, şu bilgileri verdi:

“İlimizde 2017 itibarıyla aktif olarak bin 510 hastaya evde sağlık hizmeti veriyoruz. Bugüne kadar 3 bin 98 hasta bu hizmetten faydalandırıldı. Toplum Sağlığı Merkezimizde görevli diyetisyenimiz, psikologumuz ve sosyal çalışmacılarımız hastalarımıza ihtiyaç halinde, aile ortamında sosyal ve psikolojik danışmanlık hizmeti vermektedir. Ekiplerimiz, hastanın hizmet almasını sağlamak amacıyla hastanın gerek tedavisini, gerekse de tetkiklerini yapılıyor, sonrasında gerekli durumlarda hastaların daha üst merkezlere transferleri sağlanıp muayenelerinin yapılması için gereken işlemler yapılıyor. Yaşlı, kas hastası, kanser hastası, engelli veya engelli yakını olanlar hastaneye gitmesi gerekiyor ancak gitmekte zorlanıyorlarsa 444 38 33 arayabilirler. En kısa zamanda sağlığınıza evinizde kavuşmanız için ekiplerimiz yanınızda olacaktır.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum