Vakıf Katılım’dan 3. çeyrekte 91 milyon lira net kar

esnaf-ve-sanatkara-emeklilik-icin-kredi-kolayligi_d4d76fe.jpg

Vakıf Katılım’ın yılın 3. çeyreğindeki net karı 91 milyon lira oldu.

Vakıf Katılım, 2017 yılı üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı.

Şubat 2016’da hizmete giren Vakıf Katılım, yılın 3. çeyreğinde 8,39 milyar TL fon toplarken, ekonomiye 9,79 milyar TL finansman desteği sağladı. Aktif büyüklükte 2016 sonuna göre yüzde 124’lük büyüme sergileyerek 3. çeyreğin sonunda 10,51 milyar TL’lik aktif büyüklüğe ulaşan Vakıf Katılım, 91 milyon TL net kar elde etti.

KOBİ’lerin her türlü finansal ihtiyaçlarını karşılamayı ve birikimlerini değerlendirirken onlara destek olmayı hedefleyen Vakıf Katılım, bu dönemde şube sayısını 52’ye çıkararak ülkenin önemli bir kısmını kapsar hale geldi.

“Kullandırdığımız fonların toplanan fonlara oranı yüzde 80,93 oldu”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, toplumun tüm kesimlerinden gösterilen ilgi sayesinde başarılı bir çeyrek dönemi daha geride bırakarak istikrarlı büyümelerini sürdürmenin gurur ve mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.

Göktaş, küresel finans piyasalarında yaşanan dalgalanmalara rağmen Türkiye ekonomisinin, 2017’nin 3. çeyreğinde etkili mali teşvikler ve yüksek oranlı ekonomik harcamaların etkisiyle güçlü görünümünü sürdürmeyi devam ettirdiğini, ekonomi alanında büyüme ve istihdam başta olmak üzere pek çok kalemde sergiledikleri başarılı performansın, gelecek günlere dair umut ve gayretlerinin her geçen gün arttığını belirtti.

Göktaş, şunları kaydetti:

“Kamu gücünü, yüzyıllara dayanan vakıf kültürüyle harmanlayan Vakıf Katılım olarak sektördeki temel misyonumuzu sektördeki mevcut pastadan pay alarak büyümek değil, sektörü ve dolayısıyla ülkemizin ekonomisini daha da büyütmek olarak görüyoruz.
Kurulduğu günden bugüne sürekli başarılı bir performans sergileyen Vakıf Katılım, aktif büyüklükte 2016 yılına göre yüzde 124’lük büyüme sergileyerek 2017 yılı 3. çeyreği sonunda 10,51 milyar TL’lik aktif büyüklüğe ulaştı. 2017 yılı üçüncü çeyreğinde kullandırdığımız nakdi+gayri nakdi fonlarımız 9,79 milyar TL, topladığımız fonlar da 8,39 milyar TL’ye ulaşmış olup kullandırdığımız fonların toplanan fonlara oranı yüzde 80,93 olarak gerçekleşmiştir. Geride bıraktığımız dönemde karlılık alanında gösterdiğimiz başarılı performansı bu çeyrekte de sürdürerek 2017 yılı 3. çeyreğinde 91 milyon TL net kar elde ettik.”

Aynı dönemde öz kaynakların 962,41 milyon TL ve sermaye yeterlilik oranının ise yasal yükümlülük seviyesinin üzerinde yüzde 15,24 olduğuna işaret eden Göktaş, Vakıf Katılım’ın kuruluşunun üzerinden kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen Sermaye Piyasası Kurulu’ndan 21 Nisan’da alınan 2 milyar TL tutarlı ihraç tavanı kapsamında, nitelikli yatırımcılara tahsisli satış şeklinde gerçekleştirilen işlemler sonucunda 2017 yılında şu ana kadar 1,15 milyar TL’lik kira sertifikası işlem hacmine ulaştıklarını bildirdi.

“Katılım bankacılığında referans olma vizyonumuzu çok daha ön plana çıkarabileceğiz”

İkram Göktaş, reel sektör firmalarının kira sertifikaları ihraçları ile ihtiyaç duydukları alternatif fonlara erişimini sağlayarak firmaların ekonomik büyümeye ve istihdama katkılarını artırmak amacıyla iştirakleri olan Katılım Varlık Kiralama şirketi üzerinden 200 milyon TL’lik en yüksek reel sektör kira sertifikası ihracını da gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, gelecek dönemde Vakıf Katılım’ın katılım bankacılığının pazar payının artırılması ve faizsiz bankacılık prensiplerine uygun sermaye piyasasının gelişmesi misyonuyla ülke ekonomisine değer katmaya devam edeceğini kaydetti.

Strateji ve hedefler kapsamında şubeleşme çalışmalarına 2017 yılında da ağırlık vererek 52 şube sayısına ulaştıklarının belirten Göktaş, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Şube açtığımız bölgelerde halkımızın yoğun ilgisiyle karşılaşıyoruz. Bize gösterilen bu teveccüh çalışma azmimizi ve inancımızı daha da güçlendiriyor. Büyüme stratejimiz ve müşterilerimize yakın olma ilkemiz doğrultusunda şubeleşme çalışmalarımız önümüzdeki dönemde de devam edecek. Müşterilerimizin hayatını kolaylaştıracak ve katılım bankacılığının tanınmasına destek olacak başta yeni ödeme sistemleri olmak üzere pek çok alanda ürün geliştirme çalışmalarımız devam ediyor. Yakın zamanda hayata geçecek bu ürünlerle katılım bankacılığında referans kurum olma vizyonumuzu çok daha ön plana çıkarabileceğiz.”

 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum