Uyuşturucu bağımlılarına AB projesiyle iş imkanı

uyusturucu-bagimlilarina-ab-projesiyle-is-imkani_edd1ba8.jpg

Mehmet Kayhan YILDIZ/KONYA, (DHA) –KONYA’da uyuşturucu bağımlılarının tedavilerinin ardından iş sahibi olabilmelerini sağlamak için Avrupa Birliği destekli proje hazırlandı. Proje kapsamında AMATEM’de tedavi görmüş veya görmekte olan 100 bağımlı gence, otelcilik ve restoran hizmetleri sektöründe teorik ve uygulamalı eğitim verilerek iş sahibi olmaları sağlanacak.
Konya Platformu Derneği tarafından uyuşturucu bağımlılarının tedavilerinin ardından iş sahibi olmalarını amacıyla ‘Konya AMATEM’de Tedavi Gören Madde Bağımlılarının Topluma Kazandırılması’ adı altında Avrupa Birliği destekli proje hazırlandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı ‘Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ile İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi’ programı kapsamında hazırlanan projenin tanıtımı  bir otelde gerçekleştirildi.
Proje Koordinatörü Onur Sayar, madde bağımlılarının tedavilerinin ardından yüzde 90’ının yeniden uyuşturucu başladığının gözlendiğini ve bu durumun ortadan kaldırılması için projenin hayata geçirildiğini anlattı.
100 KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK
Konya’da otelcilik ve restoran hizmetlerinin her geçen büyüdüğüne ve bu bağlamda sektörde kalifiye eleman açığı da oluştuğuna dikkat çeken Sayar, ”Projeye dahil edilen kişilere otelcilik ve restoran hizmetleri sektöründe teorik ve uygulamalı eğitim verilerek kalifiye eleman olarak iş bulmalarının kolaylaştırılması sağlanacak. AMATEM’de tedavi görmüş veya görmekte olan 100 genci, topluma yeniden kazandırmayı hedefliyoruz. Kursiyerlerimize mesleki eğitimlerin yanı sıra kişisel gelişim eğitimleri, kendilerine ve ailelerine psikolojik destek eğitimleri ve işveren eğitimleri verilecek. Sosyal faaliyetlerin yanı sıra farkındalık yaratmak amacıyla seminerler düzenlenecek. Konya Büyükşehir Belediyesi, Selçuk Üniversitesi ve Konya Ticaret Odası proje ortaklarımız olarak yer alıyor’’ dedi.
ŞEHİT AİLELERİ İÇİN EV
Konya Platformu Derneği Başkanı Mehmet Ali Çelik de dernek faaliyetlerini anlatırken, madde bağımlıları için iş imkanı sağlarken, şehit yakınlarının ev sahibi olabilmeleri için çalışma başlattıklarını söyledi. Çelik, ”Konyamıza arka arkaya gelen şehitlerimizin üzüntüsü ile yönetim kurulu olarak şehitlerimiz için ne yapabiliriz diye konuştuk. Şehit emaneti olan ve ihtiyacı olan dul ve yetimlerimize birer ev hediye etme görüşü çıktı. Çalışmalarımıza başladık ve Selçuklu Belediyesi’nden 1 milyon lira gibi bir para karşılığında arsamızı satın aldık. Şu an da 30 dairelik bir projemiz gerçekleşecek. Havalar müsait olunca temelimizi atacağız ve en kısa sürede de ihtiyaç sahibi olan 30 ailemize hediye edeceğiz” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum