Üçlü Zirvede Suriye’nin kaderi çizilecek

1031107651.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün Tahran’da Suriye konusunu ele alacakları üçlü zirvede bir araya gelecek.

Zirve kapsamında gerçekleşecek görüşmelerde Suriye’deki son gelişmelerin ele alınması ve ana gündem maddesini de Suriye ordusunun silahlı muhalif grupların elinde bulunan İdlib’e yönelik başlatması beklenen operasyonun oluşturacağı tahmin ediliyor. Türkiye, İran ve Rusya, Suriye’de çatışmasızlık bölgelerinin kurulması ve muhalif gruplar ile Suriye hükümeti arasında müzakerelerin yürütülmesini öngören Astana Süreci’nin de garantör ülkeleri konumunda bulunuyor.

Geçiş sürecinin yol haritası belirlenecek

Zirve kapsamında Suriye’de yedi yılı aşkın süredir devam eden iç savaş meselesinin tüm ayrıntılarının masaya yatırılması bekleniyor. Cumhurbaşkanlığı, Tahran’da düzenlenen zirvede Suriye sorununa kalıcı çözüm bulunması amacıyla sahada ve siyasi süreç kapsamında yürütülen ortak çabaların ele alınacağını bildirdi. Liderler düzeyindeki zirvenin ana gündem maddesini İdlib’deki gelişmelerin oluşturması beklenirken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye hükümetinin İdlib’e yönelik saldırılarının amacının bu bölgeyi ele geçirmek olduğunu söyleyerek, bunun ciddi riskler taşıdığını ve her bakımdan bir felakete neden olacağının altını çizmişti.

Cumhurbaşkanlığı’nın yazılı açıklamasında, “Zirve toplantısında, Suriye ihtilafına kalıcı çözüm bulunması amacıyla, Astana mekanizması bağlamında sahada ve siyasi süreç kapsamında yürütülen ortak çabalar ele alınacaktır” denildi. Toplantıda, ikincisi geçen Nisan ayında Türkiye’de gerçekleştirilen üçlü zirvenin ardından meydana gelen gelişmelerin değerlendirileceği belirtilerek, ileriye yönelik atılabilecek adımların tespit edilmesinin de hedeflendiği kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın zirve sırasında diğer iki liderle gerçekleştireceği ikili ve üçlü temaslarda, İran ve Rusya ile ikili ilişkilerin yanı sıra güncel bölgesel konuların da ele alınacağı bildirildi. Zirve sonrası Erdoğan, Ruhani ve Putin ortak basın toplantısı düzenleyecek.

“Türkiye’nin güç kaybetmesi Almanya’nın çıkarına değil”

Bu arada Almanya Başbakanı Angela Merkel, RTL televizyonuna yaptığı açıklamalarda, “İdlib’de insani bir felaketten mutlaka kaçınmalıyız. İdlib’deki durum oldukça karışık, mutlaka savaşılması gereken radikal güçler var. Türkiye ekonomisinin iyi bir şekilde gelişmesi Almanya’nın çıkarına Türkiye’nin güç kaybetmesine yol açacak şekilde davranmak Almanya’nın çıkarına değil.” dedi. İran parlamentosu başkanı Ali Larijani de Tahran zirvesinde Rusya, Türkiye ve İran’ın Suriyeli muhaliflerin sıkıştığı İdlib vilayeti hakkında nihai bir anlaşmaya varacaklarını ümit ettiğini söyledi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum