Uber’den açıklama: Vergi yükümlülüklerini yerine getiriyoruz

f8b87a80-061e-4924-9f45-03b4f12949a7.jpg

Uber Türkiye Genel Müdürü Neyran Bahadırlı, DHA ile bir röportaj gerçekleştirerek son zamanlarda şirket ile ilgili tartışma yaratan konulara açıklık getirdi.

İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası ile Birleşik Taksiciler Derneği’nin, “Uber’e erişimin engellemesi ve haksız rekabetin tespiti” için açtıkları davada; birleşen dosyalar ve taraflar arasındaki hukuki ilişkinin niteliği dikkate alınarak, davanın bundan sonra tek hakimle değil, üç kişilik heyet ile birlikte görülmesine karar verilmişti.Mahkeme ayrıca, Uber’e tedbir konulmasına yönelik bilirkişi raporunun da hazırlanması için bilirkişilere iki haftalık süre vermişti. Dava, 7 Kasım’da görülecek.

Türkiye’de tüm mevcut UberXL sürücü ortaklarıyla birlikte e-Fatura sistemine geçtik. Böylece artık yolcular UberXL seyahatleri için, yolculuğu gerçekleştiren taşımacılık şirketi tarafından düzenlenen e-faturaya Uber profillerine girerek kolayca erişebiliyor.

Yerel vergi otoritelerine uyumu geliştirmek ve Sürücü İş Ortaklarının idari yükümlülüklerini yerine getirmelerini kolaylaştırmak amacıyla, Uber e-fatura sistemine geçiş yapmış ve KDV’yi doğrudan Türk vergi kurumlarına ödemeye başlamıştır. Uber’in Türkiye’de faaliyet gösteren yerel bir kuruluşu bulunmaktadır ve mevzuat uyarınca Gelir İdaresi tarafından toplanması istenen tüm vergilerini ödemekte, Türk Vergi Kanunlarında yer alan tüm yükümlülüklerini yerine getirmektedir.
Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum