UBER davasında bilirkişi skandalı

mahkemeden_uber_karari_1541601685_0366.jpeg

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’nın internet uygulaması üzerinden hizmet veren UBER’e erişimin engellenmesi için açtığı davada bilirkişi skandalı yaşandı. UBER’in D2 belgesiyle taksi hizmeti verip veremeyeceği sorulan bilirkişi, 6 ay sonra hazırladığı raporda, “Bu araçlar, D2 yetki belgeli araçlardır” cevabını verdi. Mahkeme, istenilen hususlara cevap vermediği gerekçesiyle bilirkişiler hakkında disiplin cezası uygulanmasını ve 6 ay bilirkişilik yapmamaları için heyeti, Bilirkişi Kurulu’na şikayet etti.

TAKSİCİ AVUKATI, KOLLUK KUVVETLERİ UBER’E CEZA KESİYOR…

Duruşmaya davacılar İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası, İstanbul Taksi Sahipleri Derneği ve Birleşik Taksiciler Derneği avukatlarıyla katıldı. Davalı UBER’i ise avukatları temsil etti. Davacı İstanbul Taksi Sahipleri Derneği avukatı, 26 Eylül’de yapılan kanun değişikliği ile kolluk kuvvetlerinin UBER sürücülüğü yapan araçlara cezalar kesildiğini belirterek bu doğrultuda erişimin engellenmesi yönünde tedbir kararı verilmesini talep etti. UBER’in avukatı ise, yasal düzenlemelerin ve resmi kurumlardan mahkemeye gelen yazıların bu dosya ile ilgili olmadığını savunarak, yeni bir bilirkişi heyeti oluşturulmasını talep etti.

ERİŞİMİN ENGELLENMESİ TALEBİ İÇİN BİR KARAR VERİLMEDİ

Tedbir talebine ilişkin ise, bu aşamada bir karar verilmesine yer olmadığına karar verdi. Heyet, yeni bir bilirkişi heyetinden rapor aldırılması için taraflar arasındaki karşılıklı cevap verme sürecinin tamamlanmasının beklenmesine karar vererek duruşmayı, 20 Şubat’a bıraktı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum